Jedynie prawda jest ciekawa


Liczne protesty na Ukrainie

14.03.2017

W kilku miastach Ukrainy doszło w nocy z poniedziałku na wtorek do akcji protestacyjnych wywołanych zatrzymaniami uczestników blokady handlowej zajętych przez separatystów części Donbasu. Demonstranci wdzierali się do budynków rządowych i palili opony.

W poniedziałek władze zatrzymały ponad 40 uczestników blokady tras kolejowych, prowadzących z terenów pod kontrolą Kijowa do separatystycznych rejonów Donbasu. Stało się to w okolicach stacji kolejowej Krywyj Torec w obwodzie donieckim. 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ogłosiła, że do zatrzymań doszło w ramach działań antydywersyjnych, a zatrzymani mieli przy sobie broń. W reakcji na te działania w Kijowie, Lwowie, Łucku, Równem, Winnicy, Czerniowcach oraz Iwano-Frankiwsku zgromadziły się grupy demonstrantów, którzy zażądali uwolnienia zatrzymanych. 

W Kijowie protestujący zebrali się na Majdanie Niepodległości i przemaszerowali pod administrację prezydenta Petra Poroszenki. W Łucku, Równem i Czerniowcach ludzie wtargnęli do siedziby państwowych władz obwodowych. W innych miejscach pikiety odbyły się przed budynkami SBU. 

W nocy wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu Oksana Syroid poinformowała, że zatrzymani zostali przesłuchani i zwolnieni. Mimo tego we wtorek rano przed siedzibą władz obwodowych w Iwano-Frankiwsku nadal protestowało ok. 20 osób, które podpaliły tam stare opony samochodowe. 

Blokadę handlu z separatystami prowadzą od stycznia weterani ukraińskich batalionów ochotniczych, którzy walczyli wcześniej w Donbasie. Wstrzymali m.in. nadchodzące stamtąd transporty węgla, co doprowadziło do kryzysu energetycznego. 

Weterani domagają się zaprzestania handlu z separatystami i mówią, że walczą z przemytem, który płynie do bojowników Donbasu. W lutym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oceniał, że blokada jest czynnikiem destabilizującym gospodarkę i sytuację w państwie i ostrzegał, że jej efektem może być m.in. utrata 300 tysięcy miejsc pracy w przemyśle metalurgicznym.

wkt/PAP

[fot. YouTube/Onet24]

Warto poczytać

 1. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 2. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 6. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook