Jedynie prawda jest ciekawa


Libia: zbuntowane wojska nie pomogą powstrzymać migracji

04.08.2017

Po decyzji Włoch ws. misji marynarki wojennej na wodach libijskich, mającej powstrzymać falę migracji, gen. Chalifa Haftar, przywódca zbuntowanej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), nakazał powstrzymać siłą wszelkie statki wpływające na wody terytorialne kraju.

Haftar, którego siły kontrolują znaczny obszar państwa, rozciągający się od granicy z Egiptem na wschodzie aż do środkowej Libii, nakazał lotnictwu oraz marynarce wojennej powstrzymanie statków bądź okrętów usiłujących wpłynąć bez pozwolenia na wody terytorialne kraju.

W środę włoski parlament zatwierdził misję na wodach libijskich, której celem jest wsparcie straży przybrzeżnej Libii w ochronie jej granic i walce z przemytem ludzi, co miałoby powstrzymać falę migracji. Minister obrony Włoch Roberta Pinotti wyjaśniła wcześniej, że celem misji nie jest blokada morska Libii, co byłoby aktem wrogim; operacja jest odpowiedzią na prośbę strony libijskiej o pomoc i wsparcie. Włoski premier Paolo Gentiloni powiedział, że operacja marynarki wojennej jest wynikiem uzgodnień z libijskimi władzami.

Jednak rząd Libii, uznawany przez społeczność międzynarodową, na czele którego stoi premier Fajiz Mustafa as-Saradż, kontroluje tylko pewne obszary kraju. I choć działa w Trypolisie (na zachodzie) od marca 2016 roku, to większa część Libii jest nadal pogrążona w chaosie.

Jak komentują agencje, czwartkowa decyzja Haftara stawia teraz pod znakiem zapytania zawarte niedawno w Paryżu porozumienie między gabinetem as-Saradża, a zbuntowanym generałem i jego samozwańczą ANL, które miało doprowadzić do zorganizowania wiosną w wyborów.

Jak pisze agencja EFE, Libia jest "państwem upadłym", gdzie o władzę spierają się de facto dwa rządy, a każdy z nich ma wsparcie swych własnych milicji; jeden z nich uznany został przez ONZ i wspólnotę międzynarodową, drugi, który ma siedzibę w Tobruku (na wschodzie), związany jest z parlamentem i kontrolowany przez Haftara.

Rząd as-Saradża porozumiał się z Rzymem, a parlament ogłosił w czwartek, że decyzja ta stanowi "pogwałcenie suwerenności Libii" oraz ma na celu "eksportowanie kryzysu migracyjnego" do tego kraju, ponieważ oznacza wysłanie tam z powrotem tysięcy libijskich uchodźców.

Operacja, na którą zdecydował się Rzym, to odpowiedź na przemyt migrantów na wielką skalę. Niemal wszyscy przybywający do Włoch płyną z Libii. W tym roku padnie kolejny rekord; do Włoch od stycznia przybyło prawie 95 tysięcy migrantów, a liczba ta według prognoz może do grudnia sięgnąć 200 tysięcy.

Według włoskich mediów w ramach porozumienia rządu w Trypolisie z Rzymem służby libijskie mają ratować rozbitków i odwozić ich na ląd w Libii, a włoska marynarka ma jedynie zapewnić kontrolę i wsparcie. W Libii mają też powstać obozy dla uchodźców i migrantów, nadzorowane przez agendy ONZ.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook