Jedynie prawda jest ciekawa


Liberałowie nie chcą z Zielonymi, Schulz może wrócić do gry. Niemcy wciąż bez koalicji

23.11.2017
Reichstag
Liberałowie nie chcą z Zielonymi, Schulz może wrócić do gry. Niemcy wciąż bez koalicji

Szef liberalnej FDP Christian Lindner w czwartek wykluczył powołanie w Niemczech rządu wraz z chadekami i Zielonymi nawet po ewentualnym rozpisaniu nowych wyborów do parlamentu. Obecnie nie ma mowy o opartej na zaufaniu współpracy z Zielonymi - podkreślił.

- Pełna zaufania współpraca z Zielonymi na szczeblu krajowym jest obecnie niemożliwa. Kamienie, jakie rzucają nam teraz pod nogi w postaci teorii spiskowych i zniesławiających wypowiedzi, że rzekomo jesteśmy partią prawicowo-populistyczną, umacniają mnie w tej ocenie - podkreślił Lindner w wypowiedzi opublikowanej w czwartek przez regionalny dziennik "Koelner Stadt-Anzeiger".

W ocenie szefa FDP obecnie nie jest rozważane zaakceptowanie przez jego partię rządu mniejszościowego. Ogólnie rzecz biorąc"nie jestem fanem takich rządów" - dodał.

Lindner zaznaczył, że FDP nie ma powodu obawiać się powtórzonych wyborów. Na pytanie o oceny, że to jego ugrupowanie ponosi winę za fiasko rozmów sondażowych o koalicji z blokiem partii chadeckich CDU/CSU i Zielonymi, odparł: "Byłem świadomy konsekwencji naszej decyzji".

Rozmowy sondażowe o sformowaniu koalicji rządowej z udziałem CDU/CSU, FDP i Zielonych były prowadzone od ponad miesiąca. Na krótko przed ich załamaniem, w nocy z niedzieli na poniedziałek, przedstawiciele FDP opuścili salę obrad, tłumacząc, że negocjatorom nie udało się doprowadzić do zbliżenia stanowisk.

W środę brytyjski tygodnik "The Economist" napisał, że wbrew wcześniejszym deklaracjom szefa socjaldemokratycznej SPD Martina Schulza, który wykluczył odtworzenie tzw. wielkiej koalicji z chadekami, jego partia może zdecydować się na rozmowy o tworzeniu rządu z CDU/CSU.

Wybory parlamentarne odbyły się w Niemczech 24 września.

PAP

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 8. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook