Jedynie prawda jest ciekawa


„Lewicowi ekstremiści gotowi do użycia przemocy”. Minister ostrzega niemiecką policję przed „ekologami” broniącymi lasu

06.09.2018
las06092018
„Lewicowi ekstremiści gotowi do użycia przemocy”. Minister ostrzega niemiecką policję przed „ekologami” broniącymi lasu

W lesie Hanbach, położonym między Kolonią a Akwizgranem trwa protest aktywistów przeciwnych wycince lasu. W związku z zaognieniem sytuacji do akcji przystąpiły jednostki policji. Niewykluczone, że policja będzie zmuszona do użycia siły.

Jak informuje portal „polskieradio24.pl” znaczne siły policji wkroczyły do lasu zajmowanego przez demonstrantów. Aktywiści na rzecz ochrony środowiska już od 6 lat poprzez koczowanie w domkach na drzewach, sprzeciwiają się wycince lasu liczącego sobie już 12 tys. lat. Wycinka ma na celu poszerzenie terenu wydobywania węgla brunatnego, który pozyskuje z tego terenu właściciel lasu- koncern energetyczny RWE.

Aktywiści spotkali się z ostrą krytyką rządu. Minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii- Herbert Reul nazwał protestujących „gotowymi użyć przemoc lewicowymi ekstremistami”. „Ci samozwańczy obrońcy środowiska wcale nie chcą ratować lasu, tylko zlikwidować państwo" - powiedział Reul. Minister podkreślił również, że RWE jest właścicielem terenu i ma prawo do wycinki. - Jeśli nadejdzie ten dzień, policja musi się postarać, by prawo to zostało przeforsowane – dodał.

Demonstranci odpierają zarzuty. „Policja próbuje kryminalizować i zniesławić cały ruch” - mówi Emil Freytag z organizacji „Aktion Unterholz”. Powiedział także, że policja specjalnie definiuje teren Hambach jako „niebezpieczne miejsce”, aby mieć uprawnienia do kontroli osób bez konkretnego powodu.

Rzecznik lokalnej policji w swojej wypowiedzi zaznaczył, że policja jest na miejscu po to, aby chronić pracowników RWE. Usuwanie domków z drzew nie jest planowane – poinformowała na Twitterze akwizgrańska policja. Zaapelowała o „pokojowe zachowanie” i „stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy policji”. „Nie będziemy aresztować mieszkańców domków” – usłyszeli aktywiści z policyjnych megafonów, kiedy jednostki wkraczały do lasu.

dw.pl/polskieradio24.pl

Fot: Twitter

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook