Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica szuka następcy Gaucka

04.06.2016

Niemiecki dziennik "Bild" twierdzi, że Joachim Gauck nie będzie ubiegał się o reelekcję. Jednocześnie niemiecka Lewica chce wystawić z SPD i Zielonymi wspólnego kandydata w wyborach na prezydenta.

"Jeżeli szef SPD Siegmar Gabriel mówi poważnie o zmianie polityki, to (wspólny kandydat) byłby ważnym sygnałem" - powiedział Riexinger w wywiadzie dla dziennika "Mitteldeutsche Zeitung". 

Jak zaznaczył, trzy partie musiałyby znaleźć kandydata, który "symbolizuje sprawiedliwość społeczną". Riexinger wezwał SPD i Zielonych do podjęcia rozmów w tej sprawie. Znalezienie wspólnego kandydata wydaje się jednak mało prawdopodobne ze względu na poglądy Lewicy na politykę zagraniczną i NATO. 

Lewica, SPD i partia Zielonych miałyby niewielką większość w Zgromadzeniu Federalnym, który wybiera głowę państwa w Niemczech. Organ ten składa się z posłów do Bundestagu i tej samej liczby elektorów wybieranych przez parlamenty 16 krajów związkowych. Wybory odbędą się 12 lutego 2017 roku.  

Jak wcześniej podał "Bild", urzędujący prezydent Niemiec Joachim Gauck ze względu na zaawansowany wiek i kłopoty zdrowotne nie będzie się ubiegał o drugą kadencję. Były wschodnioniemiecki pastor cieszy się ogromną popularnością i gdyby zdecydował się kandydować, miałby zapewnioną reelekcję. 

Niemieckie media zaczęły spekulować o ewentualnym następcy Gaucka. Tygodnik "Der Spiegel" uważa, że największe szanse na zastąpienie go miałby przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Jeżeli Gauck odmówi, kanclerz Angela Merkel będzie chciała przeforsować swojego kandydata - twierdzi tygodnik. Ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne, które mają odbyć się jesienią 2017 roku, szefowa CDU nie zgodzi się na wystawienie wspólnego kandydata z SPD lub Zielonymi - partiami, które w kampanii wyborczej będą rywalami chrześcijańskich demokratów - wyjaśniają autorzy materiału. 

Zdaniem "Bilda" w grę wchodzi też obecny minister finansów Wolfgang Schaeuble. Z kolei SPD mogłaby wysunąć na kandydata ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera. 

W Zgromadzeniu Federalnym partie chadeckie CDU i CSU nie mają absolutnej większości. Ich kandydat zostałby zapewne wybrany dopiero w trzecim głosowaniu, w którym wymagana jest zwykła większość głosów. 

Obecnie w Niemczech rządzi koalicja CDU/CSU i SPD. 

lap/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 3. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 4. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 5. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 6. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook