Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica rządzi – Argentyna bankrutuje

31.07.2014

13 lat i dwa bankructwa. Lewicowe władze Argentyny właśnie poinformowały, że nie są spłacą swoje zadłużenia. Środowe rozmowy w Nowym Jorku z prywatnymi wierzycielami, którzy skupili część argentyńskiego długu, zakończyły się fiaskiem.

O niepowodzeniu rozmów w Nowym Jorku poinformował w nocy ze środy na czwartek minister gospodarki Argentyny Axel Kicillof. Mówił, że wierzyciele, którzy domagali się spłaty ok. 1,5 mld dolarów, odrzucili najnowszą ofertę rządu w Buenos Aires.

Porozumienia nie udało się osiągnąć do północy (godz. 6 czasu polskiego). Taki termin wyznaczył amerykański sędzia Thomas Griesa, który ponadto uzależnił od osiągnięcia porozumienia spłaty argentyńskich papierów dłużnych posiadanych przez innych wierzycieli.

Jak komentuje BBC, najpewniej sytuacja ta nie wpłynie tak samo na argentyńską gospodarkę, jak ogłoszenie przez tamtejszy rząd niewypłacalności w 2001 roku, gdy dziesiątki ludzi zginęły podczas ulicznych zamieszek, a władze zamroziły konta oszczędnościowe, by uniknąć szturmu na banki.

"Niestety nie udało się osiągnąć porozumienia i wkrótce Argentyna znajdzie się w sytuacji niewywiązywania się z płatności" - oświadczył Daniel Pollack, którego sąd powołał na mediatora między wierzycielami a rządem. Dodał, że "nie da się przewidzieć wszystkich konsekwencji ten sytuacji, ale na pewno nie będą one pozytywne".

Kicillof mówił w Nowym Jorku, że fundusze spekulacyjne usiłowały narzucić Argentynie "coś nielegalnego". "Argentyna jest gotowa do dialogu i znalezienia konsensu" - oświadczył Kicillof. "Będziemy poszukiwać sprawiedliwego, zrównoważonego i legalnego rozwiązania dla wszystkich naszych kredytodawców" - dodał.

Fundusze, o których mówił Kicillof to mające siedziby w USA fundusze hedgingowe, które skupiły

obligacje rządu Argentyny w najgorszym okresie kryzysu finansowego w tym kraju po wyjątkowo niskich cenach. Fundusze te nigdy nie zgodziły się restrukturyzację spłaty zadłużenia. Domagały się one obecnie spłaty przez Argentynę ok. 1,5 mld dolarów, w tym natychmiastowej spłaty 539 mln dolarów oprocentowania.

Kicillof utrzymywał, że jego kraj nie jest niewypłacalny. "Argentyńczycy mogą być spokojni, bo jutro będzie normalny dzień, a ziemia będzie się nadal kręcić" - mówił. "Pieniądze tam są, oczywiście jeśli bylibyśmy niewypłacalni, nie byłoby ich tam" - zapewniał.

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner użyła wobec tych funduszy określenia "sępy" i oskarżyła je o wykorzystywania problemu zadłużenia jej kraju do prób uzyskania wysokich zysków.

Agencja ratingowa Standard & Poor's, na krótko przed ogłoszeniem fiaska obecnych rokowań, obniżyła rating Argentyny do równego bankructwu. Zaznaczyła jednak, że może zrewidować go w górę, jeśli Argentyna znajdzie sposób wyjścia z obecnego impasu i dojdzie do porozumienia z wierzycielami.

Kicillof skrytykował tę decyzję. "Kto wierzy agencjom ratingowym? Kto uważa je za bezstronnych sędziów systemu finansowego?" - mówił.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook