Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica nie uniknie oskarżeń o antysemityzm

12.09.2018
corbyn20022018
Lewica nie uniknie oskarżeń o antysemityzm

Jeremy Corbyn, lider brytyjskiej Partii Pracy, od dawna jest oskarżany o bycie antysemitą. Ostatnio dał nowy pretekst do takich ataków zapraszając na konferencję prasową brytyjską dziennikarkę polskiego pochodzenia Ewę Jasiewicz. Dziennikarka stała się obiektem kontrowersji gdy w 2010 roku pomazała sprayem mur od warszawskiego getta.

Jasiewicz, którą Corbyn nazywał swoją dobrą przyjaciółką, ma przemawiać na festiwalu związanego z laburzystami ruchu Momentum, który odbędzie się w tym miesiącu razem z coroczną konferencją partyjną. Jej wystąpienie ma być poświęcone jednemu z jej ulubionych tematów, związkom zawodowym.

Uwolnić wszystkie getta

Drugim ulubionym tematem Jasiewicz jest zdecydowanie Palestyna. I to właśnie z tego powodu Corbyn stał się obiektem kolejnych już oskarżeń o antysemityzm. W 2010 roku Jasiewicz dokonała bowiem aktu wandalizmu na murze warszawskiego getta. Napisała wtedy na kawałku muru słowa „Uwolnić wszystkie getta” po hebrajsku i „Wolna Gaza i Palestyna” po angielsku oraz zawiesiła na nim flagę Palestyny.

Akcja Jasiewicz, którą ona sama nazwała na łamach Le Monde Diplomatique „małą interwencją w gettcie” była reakcją na to, że Izrael i Egipt blokowały Strefę Gazy po tym, gdy kontrole nad nią przejął uznawany przez nich za organizację terrorystyczną Hamas. ONZ uznała tą blokadę za zbrodnię przeciwko ludzkości, a według władz Palestyny blokada spowodowała śmierć kilkuset osób. Dziennikarka tłumaczyła wtedy, że ściana po której pisała była już wcześniej wykorzystywana przez artystów ulicznych, a wykorzystanie jej do demonstracji miało zwrócić uwagę na fakt, że Izrael zmienił Strefę Gazy w getto.

Pod ostrzałem

Frustracja Jasiewicz jest zrozumiała. Trzy miesiące wcześniej, pod koniec maja 2010 roku, dziennikarka – której reportaże ze Strefy Gazy i Palestyny drukowały największe światowe gazety – brała udział w rejsie tzw. Pokojowej Flotylli – konwoju statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy, który chciał się przebić przez izraelską blokadę. 31 maja izraelska marynarka dokonała abordażu na główny statek flotylli, MV Mavi Marmara. W wyniku strzelaniny śmierć poniosło 9 pasażerów, a kolejnych 60 i 10 izraelskich komandosów zostało rannych. Zdaniem Izraela otwarcie ognia przez komandosów zostało spowodowane tym, że zostali od razu zaatakowani przez aktywistów, podczas gdy ci drudzy twierdzą, że komandosi zaczęli strzelać od razu, jeszcze zanim stanęli na pokładzie.

Przy okazji tego zamieszania odkryto również, że w 2002 roku stwierdziła, że palestyńscy bojownicy powinni atakować izraelskich polityków a nie cywili. Ona sama tłumaczy, że słowa te padły w prywatnej wiadomości i nie miały być nigdy opublikowane oraz, że były efektem frustracji po tym, gdy dowiedziała się, że syn jej gospodarzy brał udział w ataku terrorystycznym na żydowskich cywili.

Zaproszenie Jasiewicz na konferencję nie spodobało się wielu członkom i sympatykom partii. Euan Philipps, rzecznik grupy Laburzyści Przeciwko Antysemityzmowi wezwał Jeremiego Corbyna oraz Jona Lansmana, założyciela Momentum, do wycofania jej zaproszenia.

Jeremy Corbyn zastrzega się, że nie jest antysemitą i w jego partii nie ma miejsca na antysemityzm. Pomimo tego według niedawnego sondażu Jewish Chronicle aż 40% brytyjskich Żydów rozważa emigrację gdyby laburzyści doszli znowu do władzy.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 2. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 3. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 4. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 5. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 6. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 7. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook