Jedynie prawda jest ciekawa


Lewica blokuje przesłuchania do Sądu Najwyższego

08.09.2018
sad-7092018
Lewica blokuje przesłuchania do Sądu Najwyższego

Przed amerykańskim senatem trwają przesłuchania sędziego Bretta Kavanaugha, nominowanego przez Trumpa na wakat w Sądzie Najwyższym. Amerykańska lewica stara się jednak na wszelkie sposoby zablokować te przesłuchania, co doprowadziło już do aresztowania kilkudziesięciu osób.

Pod koniec czerwca tego roku sędzia Anthony Kennedy napisał list do prezydenta Trumpa w którym stwierdził, że od 31 lipca przechodzi na emeryturę. Tym samym Trump znalazł się w skądinąd niezwykłym położeniu – już po raz drugi w swojej pierwszej kadencji musiał wybrać nominata do SCOTUSu. Postanowił skorzystać z tej samej listy kandydatów co poprzednio i po krótkim czasie ogłosił, że jego kandydatem zostanie sędzia Sądu Apelacyjnego Dystryktu Kolumbia, uznawanego za drugi najważniejszy sąd w USA, Brett Kavanaugh. 


Bieg przez płotki

Potwierdzenie kandydata do SCOTUSu nie jest jednak łatwym procesem. Po otrzymaniu nominacji od prezydenta Kavanaugh stanął przed senacką Komisją Sądowniczą, która obecnie prowadzi przesłuchanie chcąc ustalić, czy nadaje się na to stanowisko. Po ich zakończeniu Kavanaugh zostanie przesłuchany przez pełny skład senatu, a następnie jego nominacja zostanie zatwierdzona – lub nie – w głosowaniu. 

Protesty przeciwko nominacji Kavanaugha rozpoczęły się już w dniu, w którym ogłoszono jego kandydaturę. Nikt nie łudził się, że będzie inaczej i nikt nie zdziwił się gdy z powodu pomyłki wyszło na jaw, że protestujący mieli gotowe materiały jeszcze przed ogłoszeniem nazwiska kandydata. Jednak skala protestów w trakcie publicznych przesłuchań przed komisją przyćmiła wszystko, co Ameryka dotychczas widziała. 

Już pierwszego dnia przesłuchań policja musiała wyprowadzić z Sali 61 protestujących. Kolejnych dziewięciu zostało aresztowanych poza salą. Cała siedemdziesiątka usłyszała zarzut zakłócania spokoju. Pozostałe dni nie były wcale spokojniejsze. Setki osób, głównie kobiet, starają się za wszelką cenę zakłócić przebieg przesłuchań. Kavanaugh zaprosił na przesłuchanie swoje córki, które przedstawił członkom komisji, jednak zachowanie protestujących sprawiło, że przerażone dziewczynki trzeba było wyprowadzić z sali. Setki osób usłyszały już zarzuty zakłócania spokoju, jednak kary za to są na tyle małe, że raczej nie odstraszy to kolejnych.

Zorganizowana akcja

Na tym jednak aktywność protestujących się nie kończy. Członkowie setek lewicowych organizacji organizują spotkania, kampanie pisania listów do senatorów, nocne czuwania etc. Szczególnie wiele listów mają otrzymywać republikańskie senatorki Collins i Murkowsky, które z racji swoich lewicowych – jak na Partię Republikańską rzecz jasna – poglądów mogą zagłosować przeciwko nominatowi Trumpa. Wiele z tych akcji organizuje lub w inny sposób wspiera sieć klinik aborcyjnych Planned Parenthood, która obawia się, że z Kavanaughiem w składzie SCOTUS zdelegalizuje aborcję.

Głośni i często wulgarni protestujący nie są jedynym problemem Kavanaugha. Także zasiadający w komisji Demokraci robią wszystko aby jak najbardziej opóźnić jego nominację. Żądają między innymi tysięcy stron dokumentów dotyczących jego poprzednich spraw i czasu na zapoznanie się z nimi albo rozdmuchują każdą, nie ważne jak małą, kontrowersję z jego przeszłości. 

Metoda w szaleństwie

Zachowanie lewicy – zarówno członków komisji jak i protestujących – nie jest jednak, jak mogło by się wydawać, jedynie demonstracją frustracji i bezsilności. Jeżeli bowiem dojdzie do głosowania nad kandydaturą Kavanaugha, to raczej na pewno otrzyma wymaganą ilość głosów. Zachowanie Demokratów przy okazji poprzedniej nominacji Trumpa sprawiło, że lider większości Mitch McConnel zastosował tzw. opcję atomową i zlikwidował możliwość zorganizowania tzw. filibustera czyli blokady mównicy w trakcie głosowania. Oznacza to, że do potwierdzenia nominacji Kavanaugha wystarczy zwykła większość. A żaden Republikanin, nawet lewicowe senatorki Collins i Murkowski, nie odważy się zagłosować przeciw i zmarnować taką okazję. 

Lewica, jak się wydaje, chce jednak przeciągnąć proces potwierdzania nominacji tak bardzo, że faktyczne głosowanie wypadłoby już po tegorocznych wyborach uzupełniających. Republikanie mają obecnie większość zaledwie jednego głosu i istnieje spora szansa, że po wyborach ją stracą. A jeśli Demokraci zdobędą kontrolę nad senatem, to będą mogli torpedować dowolną nominację Trumpa co najmniej do końca jego pierwszej kadencji. 

Nominacje do SCOTUSu, chociaż nie są przecież zasługą Trumpa, pozostaną najważniejszym elementem jego prezydentury. Jeżeli Republikanom uda się wytrzymać i potwierdzić nominację Kavanaugha, to dziewięcioosobowy skład SCOTUSu zostanie silnie zdominowany przez konserwatystów. A to może mieć ogromne znaczenie dla amerykańskiej polityki na najbliższe dziesięciolecia – łącznie z np. delegalizacją aborcji czy godzących w wolność religijną przepisów antydyskryminacyjnych. 

Wiktor Młynarz

fot. Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook