Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec wolności i neutralności internetu! Czy to początek cenzurowania sieci?

18.12.2017
siec18122017
Koniec wolności i neutralności internetu! Czy to początek cenzurowania sieci?

Amerykańska lewica po raz kolejny chce użyć sądów aby zablokować decyzję administracji Trumpa. Tym razem chodzi o rezygnację z tzw. neutralności sieci – wprowadzonej przez Obamę zasady, która zabrania dostawcom internetu różnicować prędkość transferu dla poszczególnych stron.

Decyzja Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) o rezygnacji z neutralności sieci od początku budzi silne emocje. Jej przeciwnicy straszą, że bez rządowych regulacji dostawcy internetu będą mogli dowolnie odcinać swoim klientom dostęp do poszczególnych stron. Jej zwolennicy uważają natomiast, że mniejsze regulacje stosunkowo młodego rynku internetowego pozwolą dostawcom na swobodniejsze konkurowanie między sobą poprzez np. oferowanie pakietów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Zwracają także uwagę na to, że apokaliptyczne wizje lewicy nie znalazły potwierdzenia przed 2015 rokiem, kiedy neutralność sieci jeszcze nie obowiązywała, ani w licznych państwach, które nie mają podobnych przepisów.

Kontrowersyjne głosowanie

Ostateczna decyzja zapadła w czwartek, kiedy to zarząd FCC przegłosował 3:2 anulowanie neutralności sieci. Głosowanie odbyło się w atmosferze skandalu, z lewicowymi aktywistami protestującymi na zewnątrz. W pewnym momencie publiczność i dziennikarze zgromadzeni na sali zostali ewakuowani, a do środka weszli policjanci z psami. Ponownie wpuszczono ich dopiero po kwadransie i do dzisiaj nie wiadomo co tak naprawdę zaszło.
Lewica nie ma jednak zamiaru pogodzić się z porażką i po raz kolejny mają zamiar wykorzystać w swojej walce system sądowniczy.

Tuż po głosowaniu prokurator generalny Nowego Jorku, Demokrata Eric Schneiderman, zapowiedział, że złoży pozew przeciwko decyzji FCC. Szybko dołączył do niego inny prokurator generalny, Bob Ferguson ze stanu Waszyngton. A na tych dwóch zapewne się nie skończy. Prokuratorzy mogą liczyć na wsparcie polityków Demokratów – kongresmeni Ed Markley i Anna Eshoo już zdążyli zapowiedzieć swoje oficjalne poparcie, a inni na pewno pójdą w ich ślady.

W USA każdy sąd może stwierdzić niezgodność dowolnego zarządzenia z konstytucją i wtedy przestaje ono automatycznie obowiązywać w jego jurysdykcji – aż do odwołania do wyższej instancji. Jeżeli sędziowie przychylą się do wniosku prokuratorów, to ludzi Trumpa czeka kolejna długa batalia sądowa, aż do wydania ostatecznego wyroku przez Sąd Najwyższy. FCC ma dużą szansę na ostateczne zwycięstwo – SN jest kontrolowany przez Republikanów, a nowy sędzia Neil Gorsuch jest znanym przeciwnikiem wykorzystywania sądów w polityce. Ale zanim sprawa trafi na wokandę Sądu Najwyższego minie minimum kilka miesięcy, podczas których neutralność sieci nadal będzie obowiązywać.

Lewica ma jednak w zanadrzu kolejny plan na cofnięcie decyzji FCC. Demokratyczni senatorowie, z liderem mniejszości Chuckiem Schumerem na czele, chcą doprowadzić do senackiego głosowania nad tą zmianą. Zgodnie z ustawą Kongres może cofnąć decyzje poszczególnych agencji zwykłą większością głosów. Republikanie użyli tej metody do zlikwidowania wielu regulacji z czasów Obamy – jednak Demokratom, którzy nadal mają mniejszość w obu izbach, raczej się to nie uda.
 
Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 2. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 3. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 4. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 5. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 6. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 7. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook