Jedynie prawda jest ciekawa


Lewacki prezydent wspiera "prawą nogę"

02.04.2014

Najbardziej niepopularny prezydent w historii Francji postanowił wzmocnić „prawą nogę”. Francois Hollande mianował prawicowego Manuela Vallsa na nowego premiera.

- Hollande zawsze sprawiał wrażenie ostrożnego polityka, ale mianowanie Vallsa (...) pokazuje, że ma również żyłkę hazardzisty. Valls jest najbardziej prawicową postacią w wyższych eszelonach Partii Socjalistycznej", a to oznacza, że "we francuskiej polityce zacznie się dziać - pisze "Financial Times" w środowym artykule redakcyjnym.

Wybór nowego szefa rządu nie zaskakuje - ocenia brytyjska gazeta przypominając, że po dwóch latach u władzy Hollande jest niepopularny, gospodarka jest słaba, bezrobocie wysokie i wciąż rośnie, a w niedawnych wyborach lokalnych socjaliści ponieśli porażkę.

Według "FT" Valls to dobry wybór. Po pierwsze, dał się poznać jako polityk konsekwentnie wyznający liberalne poglądy gospodarcze. Jest przeciwny 35-godzinnemu tygodniowi pracy, popiera ściślejszą dyscyplinę fiskalną i już kilka lat temu mówił o kiepskim stanie francuskich finansów publicznych.

- Jeśli Hollande rzeczywiście chce wprowadzać probiznesowe reformy, Valls jest właściwym człowiekiem - podkreśla dziennik.

Po drugie, nowy premier potrafi komunikować się ze społeczeństwem. Jest to cecha, której "administracja Hollande'a pilnie potrzebuje po dwóch latach, podczas których Francuzi nie byli w stanie zrozumieć, na czym polega gospodarcza strategia rządu". 

- Komunikacyjne zdolności i twarde przestrzeganie praworządności zrobiły z niego najpopularniejszego polityka Francji - pisze "FT".

Wybór Vallsa nie jest jednak pozbawiony ryzyka. "FT" przewiduje, że nowy premier, zajmujący miejsce na prawym skrzydle partii, będzie miał problem ze zdobyciem poparcia socjalistów dla programu reform gospodarczych.

Nie wiadomo też, jak dużym poparciem samego prezydenta cieszy się nowy szef rządu. "Francja i Europa bardzo potrzebują sukcesu tandemu Hollande-Valls. Ten nastąpi jednak tylko wówczas, gdy prezydent nada rządowi zdecydowany kierunek (...) i udzieli pełnego poparcia premierowi, przeciwstawiając się syrenim głosom, które zaczną lamentować w najbliższych tygodniach – podkreśla "FT". - Jeśli tego nie zrobi, jego prezydentura zakończy się całkowitym niepowodzeniem".

PAP

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook