Jedynie prawda jest ciekawa


Le Pen straci połowę wynagrodzenia z PE

01.02.2017

Liderka francuskiego Frontu Narodowego i kandydatka na prezydenta Francji straci połowę swej pensji za nieprawidłowe wydanie 300 tysięcy euro z kasy europarlamentu.

- Liderka francuskiego Frontu Narodowego i kandydatka na prezydenta Francji straci połowę swej pensji oraz świadczenia przysługujące jej jako europosłance za nieprawidłowe wydanie 300 tysięcy euro z kasy europarlamentu - poinformowały w środę źródła w PE.

We wtorek o północy upłynął termin, w którym Le Pen miała zwrócić Parlamentowi Europejskiemu 300 tysięcy euro. Według ustaleń unijnego urzędu ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF pieniądze te francuska europosłanka przeznaczyła na wynagrodzenie dla asystentki, która w rzeczywistości pracowała tylko dla partii Le Pen we Francji. Jest to niezgodne z regulaminem PE.

Le Pen odmówiła jednak zwrotu nieprawidłowo wydanych środków, dlatego do końca kadencji zostanie pozbawiona połowy pensji w wysokości około 8,5 tysiąca euro miesięcznie. Także dzienna dieta europosłanki zostanie obcięta o połowę. Od marca Le Pen ma też stracić ryczałt na utrzymanie biura.

Kara została wyliczona tak, by do końca obecnej kadencji PE odzyskał od eurodeputopwanej nieprawidłowo wydane 300 tysięcy euro. Miesięcznie PE może odzyskać ponad 8000 euro.

Według źródeł w PE francuska polityk może stracić jeszcze więcej, bo do końca lutego ma zwrócić kolejne 40 tysięcy euro, które - według OLAF-u - także zostały nieprawidłowo wydane na zatrudnienie asystenta.

Marine Le Pen już jesienią ub. roku, gdy europarlament zażądał zwrotu nieprawidłowo wydanych pieniędzy, zapowiedziała skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE. W ubiegłym tygodniu napisała na Twitterze, że procedurę przeciwko niej i politykom jej frakcji rozpoczął socjalista Martin Schulz, ówczesny szef PE. "Przeszkadzamy im w Parlamencie Europejskim, jesteśmy ich opozycją i chcą naszej skóry" - napisała europosłanka.

Także kilkorgu innych eurodeputowanych partii Le Pen zarzucono nieprawidłowe wydawanie środków z europarlamentu. Ojciec liderki Frontu Narodowego, Jean-Marie Le Pen, miał zwrócić do kasy PE 320 tysięcy euro. On również odmówił, dlatego w ubiegłym roku europarlament pozbawił go części wynagrodzenia.

Szef frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, Niemiec Manfred Weber oświadczył w środę, że "oskarżenia rzucane przez Marine Le Pen wobec Parlamentu Europejskiego są skandaliczne". "Regulamin Parlamentu Europejskiego dotyczy wszystkich 751 posłów, bez wyjątków. Marine Le Pen zdaje się jednak uważać, że stoi ponad prawem. To pokazuje prawdziwą naturę Frontu Narodowego" - ocenił Weber.

"Marine Le Pen jest naciągaczem, który łamie zasady i musi zwrócić PE 300 tys. euro z pieniędzy podatników. Nie można tolerować tego typu nadużyć" - dodał.

[fot. JLogan/commons.wikimedia.org]

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 8. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook