Jedynie prawda jest ciekawa


Ławrow odpowiada na słowa “Putin to ch…”

16.06.2014

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że nie ma już o czym rozmawiać z szefem ukraińskiej dyplomacji Andrijem Deszczycą, który w bardzo mocnych słowach obraził prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Jeśli chodzi o osobę Deszczycy, to nie mam z nim już o czym rozmawiać" - oświadczył Ławrow, który spotkał się w Mińsku z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką i ministrem spraw zagranicznych tego kraju Uładzimirem Makiejem.

W sobotę przed ambasadą rosyjską w Kijowie kilkuset demonstrantów protestowało przeciwko wspieraniu przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy. Usunęli z budynku rosyjską flagę, zablokowali wejście do ambasady, rzucali w jej kierunku świece dymne i jajka. Przewracali też zaparkowane w pobliżu samochody dyplomatyczne. Demonstrację zorganizowano w reakcji na zestrzelenie ukraińskiego samolotu transportowego Ił-76 przez prorosyjskich separatystów i śmierć 49 żołnierzy. 

Wieczorem szef MSZ Ukrainy, chcąc uspokoić protestujących, powiedział: "Nie jestem przeciwko temu, byście tu protestowali. Jestem gotów stać tutaj z wami i mówić: Rosjo, zabieraj się z Ukrainy!". kiedy jedna z demonstrantek pytająco zwróciła się do ministra, wypowiadając nazwisko Putina, eszczyca odpowiedział słowami bardzo popularnej na Ukrainie obraźliwej przyśpiewki o prezydencie osji: "Putin to ch...", co podchwycił zgromadzony wokół niego tłum. 

Ławrow oświadczył, że przed ambasadą Rosji doszło do ekscesów na oczach milicji, "a co więcej, w becności ministra spraw wewnętrznych (Arsena Awakowa), który zamiast dać rozkaz zakończenia wandalizmu, skomentował, że +to niedobrze, ale naród jest oburzony+". 

Szef rosyjskiej dyplomacji zapowiedział, że Moskwa podejmie kroki, by zwiększyć bezpieczeństwo ambasady, ale "cała społeczność międzynarodowa powinna domagać się do Ukrainy zapewnienia bezpieczeństwa przedstawicielstwom dyplomatycznym". 

Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oświadczył, że tego rodzaju prowokacyjne działania zasługują na potępienie. Zaznaczył też, że co innego, jeśli obraźliwe uwagi pod adresem głowy innego państwa są rzucane przez dziennikarzy i polityków, a co innego - gdy padają z ust dyplomaty. Uznał to za "absolutnie nie do przyjęcia".

Ławrow powiedział też w Mińsku, że Rosja czeka na wyjaśnienia Ukrainy w sprawie zamiarów zamknięcia granicy z Federacją Rosyjską. "Jeśli jest zamiar zamknięcia w ogóle wszelkich kanałów, to chcielibyśmy wiedzieć, jak to rozumieć" - oświadczył Ławrow.

Władze ukraińskie zapowiadały w ostatnich dniach rozpoczęcie operacji wojskowej, której celem będzie odzyskanie kontroli nad całą granicą z Rosją. Ukraińska Straż Graniczna poinformowała w piątek, że pod kontrolą prorosyjskich separatystów jest jeszcze ponad 180-kilometrowy odcinek granicy z Rosją. Władze w Kijowie uważają, że właśnie przez ten fragment granicy przerzucana jest z Rosji broń dla separatystów.

Szef rosyjskiej dyplomacji wyraził także nadzieję, że "partnerzy w Unii Europejskiej nie będą odgradzać się od rzeczywistości, która powstała na przestrzeni eurazjatyckiej". Oświadczył, że Eurazjatycka Unia Gospodarcza Rosji, Białorusi i Kazachstanu będzie się rozwijać i w najbliższym czasie planowane jest przyłączenie się do niej Armenii, a następnie Kirgistanu.

"W naszych interesach leży praca nad harmonizowaniem procesów integracyjnych w różnych częściach Europy i Eurazji, w tym tworzenie stopniowej, ale konsekwentnej wspólnej przestrzeni gospodarczej i humanitarnej od Atlantyku po Ocean Spokojny" - powiedział.

Makiej poinformował, że w Mińsku omawiano też dalsze losy inicjatywy Partnerstwa Wschodniego i że Mińsk oraz Moskwa całkowicie zgadzają się, iż "rozwój tej inicjatywy nie powinien doprowadzić do powstania nowych linii podziału w Europie i w żadnym wypadku nie powinien doprowadzić do jakiegokolwiek izolowania Rosji od tej inicjatywy".

Dodał - według agencji BiełTA - że Białoruś i Rosja podczas rozmów w Mińsku potwierdziły całkowitą zgodność poglądów na wszystkie kwestie dwustronne oraz kwestie współpracy w organizacjach międzynarodowych.

PAP, lz 

[fot: Wikimedia CC-BY-2.5]]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook