Jedynie prawda jest ciekawa


Kuchciński w Turcji o kryzysie migracyjnym

28.10.2016

Bezpieczeństwo, kryzys migracyjny, rozwój gospodarczy, relacje parlamentarne oraz stosunki polsko-tureckie - to główne tematy rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami najwyższych władz Turcji.

Marszałek Sejmu, który złożył wizytę w Turcji, spotkał się m.in. z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem; rozmowy - jak relacjonuje Kancelaria Sejmu - poświęcone było m.in. "umacnianiu współpracy w państwach Europy Środkowo-Wschodniej".

"W dobie dyskusji nad potrzebą odnowy Unii Europejskiej, zgodzono się, że istnieje potrzeba wypracowania nowej współpracy państw europejskich i pozaeuropejskich" - czytamy w piątkowym komunikacie Kancelarii Sejmu.

Politycy rozmawiali też o kwestii wzajemnego zniesienia obowiązku wizowego i wymianie turystycznej, a także o potrzebie intensyfikacji wymiany handlowej między Polską a Turcją. Kuchciński i Edrogan zgodnie stwierdzili, że służyć temu będzie rozbudowa infrastruktury drogowej, w oparciu m.in. o Via Carpatia.

Tematem rozmów były także kwestie bezpieczeństwa w kontekście konfliktów zbrojnych na granicach Turcji i Polski: w Syrii i na Ukrainie.

Marszałek Sejmu był też podejmowany w gmachu parlamentu przez przewodniczącego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Ismaila Kahramana. Tematem rozmów była m.in. intensyfikacja współpracy i wymiana doświadczeń związanych z funkcjonowaniem obu parlamentów. Kuchciński podkreślał, że fundamentem współpracy musi być stabilność demokracji w obu krajach.

Politycy rozmawiali również o rozbudowie inwestycji infrastrukturalnych, m.in. drogowych i intensyfikacji kontaktów międzyludzkich.

Jak podkreśliła Kancelaria Sejmu, wszyscy rozmówcy marszałka Sejmu, w trakcie jego wizyty w Turcji, zgodnie akcentowali znaczenie ponad 600-letnich relacji dyplomatycznych między naszymi państwami.

W 2014 r. obchodzone było 600-lecie nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. W 1533 r. podpisany został traktat o wieczystym pokoju - to pierwsze w historii porozumienie pokojowe zawarte pomiędzy państwem chrześcijańskim i muzułmańskim. Imperium Osmańskie nie uznało nigdy rozbiorów Polski, a wielu polskich emigrantów znalazło tam schronienie.

Obecnie podstawę współpracy stanowi układ o przyjaźni i współpracy oraz deklaracja o polsko-tureckim partnerstwie strategicznym. Polska i Turcja są także partnerami w NATO.

Wizyta Kuchcińskiego w Turcji rozpoczęła się od złożenia wieńca w Mauzoleum Mustafy Kemala Paszy - Ataturka. Marszałek Sejmu złożył też wiązankę kwiatów w miejscu, gdzie w czasie lipcowego puczu wojskowego nastąpiła eksplozja w budynku parlamentu. Na zakończenie wizyty w Ankarze marszałek Sejmu odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą polskim inżynierom i lotnikom współtworzącym turecki przemysł lotnictwa wojskowego w okresie II Rzeczypospolitej.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook