Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec teorii spiskowych? Nowa książka definitywnie wyjaśnia okoliczności śmierci Jana Pawła I

04.11.2017
1270jp1
Koniec teorii spiskowych? Nowa książka definitywnie wyjaśnia okoliczności śmierci Jana Pawła I

Przyczyną śmierci Jana Pawła I po 33 dniach pontyfikatu była zlekceważona choroba serca - twierdzi wicepostulatorka jego procesu beatyfikacyjnego, watykanistka Stefania Falasca w swej książce. Ujawniła, że to papież nie chciał alarmować lekarza silnym bólem.

Ukazująca się 7 listopada książka "Papież Luciani. Kronika śmierci" definitywnie kładzie kres wszelkim spekulacjom i sensacyjnym domysłom oraz teoriom spiskowym, pojawiającym się na ten temat - podkreślają w sobotę włoskie media. 

Przypomina się, że stawiano także hipotezy o tym, że Jan Paweł I, który zmarł 28 września 1978 roku, został otruty.

Autorka książki przywołuje relacje osób, które nigdy wcześniej nie wypowiadały się na ten temat, i publikuje tajne dokumenty Stolicy Apostolskiej i kartę choroby.

Kluczowe znaczenie, jak podkreśla, miały wydarzenia, do jakich doszło na kilka godzin przed śmiercią Jana Pawła I, który poczuł się źle wieczorem, gdy modlił się ze swym sekretarzem księdzem Johnem Magee. Szczegółowy opis tych chwil zawiera ujawniona w książce, dotąd poufna relacja nieżyjącego już papieskiego lekarza Renato Buzzonettiego, przygotowana przez niego dla Sekretariatu Stanu w październiku 1978 r.

Buzzonetti wyjaśnił w niej, że tamtego wieczoru papież przez 5 minut odczuwał ból w okolicy mostka. Dolegliwość ta ustąpiła bez zastosowania żadnej terapii - dodał. Jak się okazuje - pisze Falasca - nie została otwarta watykańska apteka, nie podano papieżowi żadnych lekarstw i nie wezwano zakonnicy, która była jego pielęgniarką. Nie zawiadomiono lekarza także wtedy, gdy silny ból w klatce piersiowej powrócił. 

Według relacji Magee, obecnie emerytowanego biskupa z Irlandii, to sam papież nie chciał wzywać lekarza. Doktor Buzzonetti o tym epizodzie dowiedział się dzień później, już po śmierci papieża.

W książce pojawia się też informacja, że zaraz po jego śmierci także niektórzy kardynałowie nie wykluczali tego, że ktoś mógł się do niej przyczynić, i domagali się szczegółów na temat wszelkich okoliczności. 

Portal Vatican Insider podał, że we wtorek, a zatem w dniu publikacji książki, w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie odbędzie się sesja z udziałem kardynałów i biskupów, którzy wypowiedzą się na temat heroiczności cnót Jana Pawła I w związku z toczącym się procesem beatyfikacyjnym. Oczekuje się, że zaraz po tym posiedzeniu papież Franciszek złoży podpis pod dekretem o heroiczności cnót Albino Lucianiego, co będzie ważnym krokiem na drodze do jego beatyfikacji.

Jednocześnie trwają dwa postępowania kanoniczne dotyczące cudów wymaganych do tego, by ogłosić go
błogosławionym. 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot. PD

Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook