Jedynie prawda jest ciekawa


Krzysztof Szczerski złoży wizytę w Waszyngtonie i NY

26.04.2017

Polityki bezpieczeństwa, współpraca wojskowa, a także aktualne kwestie bilateralne, w tym plan tegorocznych wizyt na najwyższym szczeblu - te m.in. kwestie szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski będzie omawiał w środę podczas swojej wizyty Waszyngtonie.

Minister Szczerski do Waszyngtonu udaje się z Meksyku po zakończeniu oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. W stolicy USA prezydencki minister odbędzie spotkania w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, Departamencie Stanu, Pentagonie oraz Kongresie USA - poinformowała Kancelarii Prezydenta. 

Z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbertem R. McMasterem oraz pełniącym obowiązki zastępcy sekretarza stanu, Thomasem Shannonen Szczerski będzie rozmawiał na temat polityki bezpieczeństwa, współpracy wojskowej, a także "aktualnych kwestii bilateralnych, w tym planu tegorocznych wizyt na najwyższym szczeblu". 

Według komunikatu Kancelarii Prezydenta ważnym elementem rozmów szefa gabinetu prezydenta będzie także "pogłębiona dyskusja nt. polskich inicjatyw współpracy regionalnej w Europie Środkowej, w tym kwestie odnoszące się do Inicjatywy Trójmorza wzbudzającej rosnące zainteresowanie za oceanem". 

Jak poinformowano, kwestie energetyczne zostaną omówione na osobnym spotkaniu z doradcą prezydenta Donalda Trumpa, Georgem Davidem Banksem. W lutym w Waszyngtonie Szczerski przekazał w imieniu prezydenta Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. 

Jak wówczas informowano przywódcy Polski i Chorwacji chcieliby, aby wizyta prezydenta USA odbyła się podczas zaplanowanego na lipiec we Wrocławiu Forum Państw Trójmorza. To wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. 

Podczas wizyty w Waszyngtonie minister Szczerski spotka się również z ekspertami wiodących waszyngtońskich think-tanków, a także weźmie udział w konferencji nt. relacji transatlantyckich, zorganizowanej przez waszyngtońskie biuro German Marshall Fund. 

W części spotkań szefowi gabinetu prezydenta towarzyszyć będą Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz prezes PGNiG Piotr Woźniak. Soloch wizytę w Waszyngtonie rozpoczął już w poniedziałek, jego wizyta, podobnie jak prezydenckiego ministra, potrwa do czwartku. W rozmowie z PAP szef BBN poinformował, że wspólnie ze Szczerskim odbędzie spotkania z podsekretarzem Shannonem i gen. McMasterem. 

Z kolei Nowym Jorku minister Szczerski odbędzie serię spotkań w ramach kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Spotka się z ambasadorami państw afrykańskich i Karaibów.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 8. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook