Jedynie prawda jest ciekawa


Kreml: Memorandum z USA straciło sens

07.04.2017

Podpisane przez Rosję i USA memorandum o unikaniu incydentów i bezpieczeństwie lotów w Syrii straciło sens wobec amerykańskiego ataku rakietowego na syryjską bazę lotniczą - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

-Memorandum straciło sens dziś w nocy wraz z dokonaniem ataków (przez USA)" - oświadczył Pieskow. Pytany o to, czy zawieszenie przez Rosję memorandum nie zwiększy ryzyka incydentów na niebie nad Syrią, powiedział: "wobec ataków rakietowych nie można raczej mówić o jakimś jeszcze większym podwyższeniu ryzyka; ono i tak znacznie wzrosło". Memorandum o zapobieganiu incydentom i zapewnieniu bezpieczeństwa lotów w trakcie operacji w Syrii Rosja i USA zawarły jesienią 2015 roku.

Przedstawiciel Kremla przyznał, że Moskwa została poinformowana przez Waszyngton o planowanych uderzeniach. Pieskow podkreślił jednak, że nikt nie dzwonił w tej sprawie do prezydenta Władimira Putina. Na razie - wyjaśnił - rozmowa telefoniczna Putina z prezydentem USA Donaldem Trumpem nie jest planowana. Rzecznik prezydenta Rosji potwierdził, że władze w Moskwie oceniają amerykańskie ataki rakietowe w Syrii jako akt agresji wobec swojego sojusznika. Zapowiedział, że Putin omówi w piątek z rosyjską Radą Bezpieczeństwa sytuację związaną z atakiem sił USA.

Pieskow nie odpowiedział na pytanie o wizytę w Moskwie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, zapowiadaną wcześniej na 11-12 kwietnia. Rzecznik Putina przypomniał, że Tillerson został zaproszony przez szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. Pieskow oświadczył, że amerykański atak na syryjską bazę był dokonany "de facto w interesach Państwa Islamskiego" i innych ugrupowań terrorystycznych w Syrii. -Jednoznacznie można powiedzieć, że te ostrzały przyniosły szkodę sprawie walki z terroryzmem - ocenił rzecznik Kremla. Wyraził nadzieję, że Rada Bezpieczeństwa ONZ wystąpi z krytyką amerykańskiego ataku.

Siły USA w nocy z czwartku na piątek przeprowadziły atak z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk na syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Hims w środkowej części kraju. Była to odpowiedź na wtorkowy atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, o który Stany Zjednoczone oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W ataku chemicznym zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.

fot. [PAP/EPA/PAVEL GOLOVKIN / POOL]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook