Jedynie prawda jest ciekawa


Kover: "Od Polaków nauczyliśmy się, jak obalić komunizm"

03.10.2013

Jak obalić komunizm nauczyliśmy się od naszych przyjaciół Polaków - powiedział przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover po spotkaniu w Gdańsku z Lechem Wałęsą.

 „Cieszę się, że jeszcze o mnie pamiętacie” - powiedział b. prezydent witając w swoim biurze w Zielonej Bramie kilkunastoosobową delegację gości z Węgier.

Kover powiedział dziennikarzom, że spotkanie z pierwszym przywódcą Solidarności to „ogromny zaszczyt”. „Dzisiejsza elita rządząca na Węgrzech za młodu za wzór stawiała sobie Lecha Wałęsę” - podkreślił.

Dla naszych rodziców z kolei takim determinującym wydarzeniem były wydarzenia 1956 roku na Węgrzech, dla naszych dziadków II wojna światowa; a dla nas, mojego pokolenia, właśnie wydarzenia w Gdańsku w 1980 r. Wszystkiego czego się nauczyliśmy, jak obalić komunizm nauczyliśmy się od naszych polskich przyjaciół. Ile razy przybywamy do Polski zawsze o tym pamiętam - zapewnił węgierski polityk.

Kover dodał, że jego rozmowa z Wałęsą dotyczyła głównie współpracy Polski i Węgier i ich relacji z Unią Europejską.

Nasza wspólna przeszłość zmusza do współpracy. To, że jesteśmy historycznie skazani na siebie wspiera nas w naszej pracy, abyśmy uczynili nasze kraje silnymi w ramach silnej Europy – zaznaczył Kover.

Węgierski polityk przypomniał, że ostatni raz był w Gdańsku 26 lat temu jako student zaangażowany w swojej ojczyźnie w opozycję antykomunistyczną.

W ramach pobytu w Gdańsku szef Zgromadzenia Narodowego Węgier spotkał się także z prezydentem miasta Pawłem Adamowiczem. W programie jego wizyty są także zwiedzanie wystawy „Drogi do wolności”, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz spotkanie z Istvanem Elekiem, założycielem Stowarzyszenia Polsko-Węgierskiego oraz przedstawicielami węgierskiej emigracji.

W pierwszym dniu wizyty w Polsce, Kover spotkał się w Warszawie z marszałkami Senatu Bogdanem Borusewiczem i Sejmu Ewą Kopacz.

PAP/aż 

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook