Jedynie prawda jest ciekawa


Kościoły pod obstrzałem, bezczeszczone hostie. Biskupi apelują do społeczności międzynarodowej.

28.07.2018
1270nikaraguaw
Kościoły pod obstrzałem, bezczeszczone hostie. Biskupi apelują do społeczności międzynarodowej.

Kościoły w Nikaragui coraz częściej padają ofiarami sił rządowych i paramilitarnych bojówek w trwającym od paru miesięcy kryzysie, który kosztował już życie kilkuset osób. Biskupi napisali w tej sprawie list do prezydenta Ortegi i proszą społeczność międzynarodową o uwagę i modlitwę.

Kryzys w Nikaragui zaczął się w kwietniu, kiedy lewicowy rząd Ortegi zapowiedział obcięcie części programów socjalnych i zwiększenie podatków na sfinansowanie pozostałych. Protesty szybko przyjęły masową skalę, a odpowiedź rządu była brutalna. Po stronie reżimu stanęły również organizacje paramilitarne. Nie ma w tym nic szczególnie dziwnego – Ortega po raz pierwszy doszedł do władzy na początku lat siedemdziesiątych, kiedy w brutalnej rewolucji bojówki Front Wyzwolenia Narodowego Sandinista obaliły rząd prezydenta Somozy i powołały juntę wojskową, która rządziła do połowy lat osiemdziesiątych.

Obecny kryzys kosztował już życie co najmniej 448 osób. Większość z nich to protestujący przeciwko rządowi – wiele ofiar znaleziono z przestrzelonymi głowami po ewidentnych egzekucjach. Pro-rządowe bojówki uprowadziły również kilkaset osób i ich los pozostaje nieznany. Sam prezydent twierdzi, że to prowokacja jego przeciwników politycznych i rząd Nikaragui nie ma z tym nic wspólnego.

Kościół Katolicki w Nikaragui od początku starał się zachowywać neutralność i łagodzić nastroje, nawołując do zakończenia przemocy i pojednania. Jednak fakt, że wielu księży pomagało protestującym – na przykład ukrywając ich przed siłami porządkowymi i bojówkarzami – sprawił, że także on stał się ostatnio celem ataków. Ortega niedawno otwarcie oskarżył katolickich hierarchów, że wspierają „międzynarodowe siły” i „puczystów” dążących do jego obalenia. Księża zaczęli padać ofiarą przemocy, a wiele świątyń zostało zdewastowanych. Kardynał Leopoldo Brenes i inni przywódcy kościoła padli ofiarą pro-rządowego tłumu gdy próbowali wejść do bazyliki San Sebastian. Jeden z księży został wtedy zraniony jakimś ostrym narzędziem.

13 lipca ojciec Raul Zamora z parafii Miłosierdzia Bożego w Managua był świadkiem, jak bojówki otwarły ogień do protestujących studentów. Otworzył im więc drzwi do swojego kościoła – wielu z nich znał osobiście gdyż pełnił posługę duchową na uniwersytecie na którym studiowali. W środku świątyni schroniło się około 150 osób. Członkowie bojówek wkrótce ją otoczyli – i otwarli ogień. Zgromadzeni w środku studenci przeżyli koszmarną noc, modląc się o ratunek podczas trwającego piętnaście godzin oblężenia. Dopiero nad ranem władzom kościelnym udało się wynegocjować zaprzestanie ostrzału i mogli wrócić do domów. Dwóm studentom nie udało się przeżyć, a dziesięciu kolejnych odniosło rany od kul i rozbitych okien. Świat szybko obiegło zdjęcie postrzelanego tabernakulum i obrazu Jezusa podziurawionego kulami.

Niedawno katoliccy hierarchowie, chcąc powstrzymać falę przemocy, wysłali list do prezydenta Ortegi. Jego treść nie jest jednak na razie znana. Apelują również do protestujących o nieużywanie przemocy i powstrzymanie się od eskalacji sytuacji. Poprzez media społecznościowe i obecnych na miejscu dziennikarzy proszą również społeczność międzynarodową o pomoc. Jako jedni z pierwszych zareagowali Amerykanie. Wiceprezydent Mike Pence podczas niedawnej konferencji oskarżył otwarcie Ortegę o prowadzenie wojny z Kościołem Katolickim. Na razie nie wiadomo jednak, czy za tym ostrzeżeniem pójdą jakieś konkretne kroki mające na celu powstrzymanie łamania praw człowieka przez rządzących Nikaraguą socjalistów. Biorąc jednak pod uwagę kiepskie stosunki pomiędzy oboma państwami, wywołane poparciem USA dla prezydenta Somozy i wspieraniem kontrrewolucjonistów z Contras, nie można tego wykluczyć.

Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że gehenna protestujących oraz Kościoła potrwa jeszcze długo. A wraz ze spadkiem poparcie dla Ortegi może dojść do dalszej eskalacji. 

Wiktor Młynarz.


Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook