Jedynie prawda jest ciekawa


Kościół wesprze chrześcijan w Iraku. Odbudowanych zostanie 13 tysięcy domów

28.09.2017

Plan odbudowy w Iraku 13 tysięcy domów rodzin chrześcijańskich, zburzonych przez Państwo Islamskie (IS), przedstawiono w czwartek na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Domy te znajdują się na irackiej Równinie Niniwy, zwanej Równiną Świętych.

O planach odbudowy mówiono w czasie trzydniowej konferencji dyrektorów oddziałów stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W obradach uczestniczył ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji organizacji.

Od kilku miesięcy działa Komitet Odbudowy Niniwy, powołany przez trzy działające tam Kościoły chrześcijańskie: syryjski Kościół katolicki, syryjski Kościół prawosławny i Kościół chaldejski w Syrii. Wspierane są one przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Według jego danych pomocy potrzebuje około 12 tys. rodzin chrześcijańskich z Równiny Niniwy, czyli blisko 100 tys. osób. Jako wysiedleńcy przebywają obecnie w rejonie Irbilu, w północnym Iraku. Ludzie ci, jak się podkreśla, chcą wrócić do swoich stron. Tam zaś spalonych i zburzonych jest prawie 13 tys. domów. Zniszczyły je w czasie okupacji siły IS.

Koszt odbudowy osiedli oszacowano na ćwierć miliarda dolarów. Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zobowiązało się do pomocy finansowej przy odbudowie pierwszych 100 domostw. Również polska sekcja stowarzyszenia zachęca do włączenia się w odbudowę miejsca, gdzie - jak przypomina - znajdują się korzenie chrześcijaństwa.

Obecny na konferencji watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył w czwartek: "Popieramy powrót chrześcijan na Równinę Niniwy i mamy nadzieję, że także chrześcijanie będą mogli współpracować, by pomóc społeczeństwu irackiemu odbudować się i żyć razem".

Następnie zastrzegł: "Stoimy na stanowisku, że chrześcijanie nie mogą nigdy stać się chronioną mniejszością na Bliskim Wschodzie i w Iraku, pobłażliwie tolerowaną". - Muszą oni cieszyć się takimi samymi prawami, jak wszyscy inni obywatele - podkreślił kardynał Parolin. Słowa te watykaniści uznali za ostrzeżenie przed tworzeniem "chrześcijańskich gett" w regionie.

- Logiczne jest to, że chrześcijanie muszą powrócić do swoich domów, ale należy pokonać tę przeszkodę - powiedział watykański sekretarz stanu.

W wystąpieniu na forum konferencji kardynał Parolin mówił też, że "chrześcijanie mają szczególną misję, aby być budowniczymi pokoju, pojednania i rozwoju".

Jego zdaniem jest ona w Iraku pilniejsza bardziej niż kiedykolwiek, bo państwo to potrzebuje "procesu pojednania narodowego i wspólnego wysiłku wszystkich części społeczeństwa na rzecz wspólnych rozwiązań dla dobra całego kraju".

Pytany o niedawne kurdyjskie referendum niepodległościowe, współpracownik papieża Franciszka odparł: "Stolica Apostolska śledzi wydarzenia w Iraku z wielką uwagą. Przykro nam z powodu obecnych napięć, bo nie przyczynia się to do stworzenia warunków pokoju i odbudowy, niezbędnych w tym kraju".

Ponadto kardynał Parolin powiedział dziennikarzom, że obecnie nie ma planów podróży papieża do Iraku. Przyznał, że bardzo pragną tego tamtejsi chrześcijanie i biskupi.

PAP
Fot: FB/ThisIsChristianIraq

Warto poczytać

 1. 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów. Nie żyje młody mężczyzna

 2. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 3. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 4. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 5. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 6. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 7. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 8. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook