Jedynie prawda jest ciekawa


Korea grozi wzmocnieniem potencjału nuklearnego

24.01.2013

Korea Północna planuje wzmocnienie swego "potencjału odstraszania nuklearnego". Poinformowały o tym w nocy z wtorku na środę władze w Phenianie, zaledwie kilka godzin po rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Korei Północnej.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję potępiającą Phenian za wystrzelenie w grudniu ub.roku rakiety balistycznej, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę.

Rada nie wprowadziła nowych sankcji wobec Phenianu, ale zaostrzyła już obowiązujące, m.in. wobec północnokoreańskich przedsiębiorstw, które uczestniczą w programie rakietowym i nuklearnym.

"Podejmiemy działania, aby wzmocnić nasz potencjał obronny, w tym także potencjał odstraszania nuklearnego" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej w komunikacie opublikowanym przez agencją KCNA.

Chiny zaapelowały w czwartek do "wszystkich stron", by zachowały powściągliwość, po zapowiedzi przeprowadzenia przez Koreę Północną trzeciej próby nuklearnej i dalszych testów z rakietami dalekiego zasięgu. Działania te mają być wymierzone przeciwko USA.

"Wszystkie strony, których to dotyczy, powinny powstrzymać się przed działaniami, mogącymi zaostrzyć napięcie w regionie" - ogłosił rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei. "Mamy nadzieję, że wszystkie strony zachowają spokój, będą ważyć swoje słowa i czyny, brać pod uwagę długoterminowe interesy i dążyć do wznowienia rozmów sześciostronnych" - dodał Hong.

Północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej poinformowała, że władze w Phenianie planują przeprowadzenie trzeciej próby nuklearnej oraz dalsze testy z rakietami dalekiego zasięgu. W komunikacie podkreślono, że Korea Północna "nie ukrywa", iż zapowiedziane próby będą wymierzone przeciwko Stanom Zjednoczonym, które określono jako "wrogie państwo".

Już wcześniej władze w Phenianie informowały, że planują wzmocnienie swego "potencjału odstraszania nuklearnego". Była to reakcja na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą Koreę Płn. Za wystrzelenie w grudniu 2012 roku rakiety balistycznej, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę.

Phenian twierdzi, że grudniowa próba rakietowa miała charakter pokojowy, ale USA i inne państwa uważają, że był to w istocie zakamuflowany test z bronią rakietową dalekiego zasięgu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wprowadziła nowych sankcji wobec Korei Północnej, ale zaostrzyła te już obowiązujące, m.in. wobec kilku północnokoreańskich przedsiębiorstw uczestniczących w programie rakietowym i nuklearnym.

Rezolucję nr 2087 Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła jednomyślnie we wtorek. Głosowały za nią nawet Chiny, które z reguły sprzeciwiają się wszelkim międzynarodowym posunięciom przeciw Korei Północnej. Chiny są głównym sponsorem i opiekunem reżimu północnokoreańskiego.

Pekin domaga się wznowienia sześciostronnych rozmów rozbrojeniowych, w wyniku których dotychczas nie udało się znaleźć rozwiązania dla północnokoreańskiego programu nuklearnego. W rozmowach biorą udział Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia, Korea Południowa, Korea Północna oraz Chiny.

Korea Północna przeprowadziła dotychczas dwa testy nuklearne - w 2006 i 2009 roku.

ll, PAP

[Fot. sxc.hu]


Warto poczytać

 1. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 2. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook