Jedynie prawda jest ciekawa


Kontrowersyjne słowa księdza, promotora LGBT

02.09.2018
1270jamesmartin
Kontrowersyjne słowa księdza, promotora LGBT

Jezuita boi się, że kryzys pedofilski wywoła homofobię. Ostatni skandal z pedofilią w Kościele jest jednym z największych i najsmutniejszych wyzwań z którymi muszą sobie poradzić wierni. Nic dziwnego, że wiele osób poczuło się oburzonych, gdy kontrowersyjny Jezuita, ojciec James Martin stwierdził na łamach America Magazine, że największym problemem z nim związanym jest to, że stał się pretekstem do ataków na księży-homoseksualistów.

W artykule „Polowanie na księży-gejów” ojciec Martin, znany promotor LGBT w Kościele Katolickim, ubolewa, że wybuch ostatniego skandalu sprawił, że uprzedzenia wobec księży-gejów, od dawna obecne w kościele, wybuchły z wielką mocą. Ojciec Martin martwi się, że oburzenie wiernych na hierarchów obróci się przeciwko środowisku LGBT w kościele i że niektórzy hierarchowie, katoliccy publicyści etc. celowo starają się wykorzystać ten skandal do rozprawy z księżmi-gejami. 

Problem w tym, że gniew wiernych na środowiska LGBT w związku z tym skandalem jest zrozumiały. Znalezienie dokładnych danych o tym ilu pedofilów jest homoseksualistami jest bardzo trudne, a z racji kontrowersyjności tematu mało który naukowiec ma odwagę zajmować się tym tematem. Z nielicznych badań które udało mi się znaleźć wynika jednak jasno, że homoseksualiści popełniają od 25 do 40% czynów pedofilskich, co jest rażącą nadreprezentacją jeżeli weźmie się pod uwagę, że homoseksualiści to mniej niż 2% populacji. 

Ojciec Martin przyznaje w swoim artykule otwarcie, że ofiarami większości przypadków pedofilii w Kościele byli młodzi chłopcy. Jednak jego zdaniem to stwierdzenie, chociaż prawdziwe, może prowadzić do zbyt daleko idącego wniosku że każdy ksiądz-gej jest równocześnie pedofilem. Jego zdaniem powodem takiego stanu rzeczy jest to, że księża homoseksualiści boją się przyznawać do swojej orientacji. Z tego powodu wierni nie mają świadomości, że w strukturach Kościoła funkcjonują homoseksualiści, którzy dotrzymują celibatu i dowiadują się jedynie o tych homoseksualistach, którzy dopuszczają się molestowania.

Zdaniem ojca Martina winną tej sytuacji jest, rzecz jasna, homofobia. Gdyby nie ona, to normalni księża, którzy mają skłonności homoseksualne ale dotrzymują celibatu, nie baliby mówić  publicznie o swojej orientacji. A to sprawiłoby, że wierni wiedzieliby, że nie każdy homoseksualista w sutannie jest od razu pedofilem.

Nie da się ukryć, że pedofilia jest dla Kościoła dużym problemem wizerunkowym, nawet jeśli faktyczna skala problemu jest w ogromnym stopniu rozdmuchana przez media i przeciwników wiary, a per capita wśród księży nie ma więcej pedofilów niż wśród innych grup społecznych. Ale trudno się zgodzić ze zdaniem, że sytuację w jakikolwiek sposób poprawi większa otwartość w temacie własnej seksualności ze strony osób, które seksualność powinny zostawić za bramą seminarium.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook