Jedynie prawda jest ciekawa


Kontrowersje po zajściach w Charlottesville. Prawica oskarża policję

14.08.2017

Aktywiści skrajnej prawicy (alt-right) potępili przemoc w trakcie wiecu w Charlottesville, wskazując, że to złe zarządzanie służbami mundurowymi przez politycznych zwierzchników doprowadziło do zaostrzenia konfliktu między demonstrantami a kontrdemonstrantami.

Przedstawiciele amerykańskiej skrajnej prawicy uważają też, że były to działania celowe, a media i politycy wraz z gubernatorem stanu Wirginia z ramienia Demokratów Terrym McAuliffe'em nie przedstawiają prawdziwej wersji wydarzeń z soboty.

Wiec w Charlottesville został zorganizowany pod hasłem "Zjednoczyć prawicę" i był protestem przeciwko planowanemu przez władze miejskie usunięciu pomnika generała Roberta E. Lee, dowódcy wojsk Konfederacji w czasie wojny secesyjnej (1861-1865). Podczas zajść zginęły trzy osoby: kobieta potrącona przez samochód, który wjechał w kontrdemonstrantów, oraz dwaj policjanci. Zginęli oni w katastrofie śmigłowca wspierającego z powietrza działania sił porządkowych. Na razie nie wiadomo, dlaczego maszyna spadła na ziemię.

Zarówno raport organizacji dziennikarskiej non profit o sympatiach lewicowych ProPublica, jak i zeznania świadków wskazują na złe zarządzanie siłami policyjnymi podczas wiecu przez politycznych zwierzchników, co w rezultacie zaostrzyło konflikt, zamiast go zakończyć.

Mieszkaniec Finlandii, który spędzał wakacje w USA, powiedział portalowi Breitbart News, że "policja powinna odgradzać tych ludzi od siebie (protestujących od kontrdemonstrantów), a oni kazali prawicowcom (osobom broniącym pomników) iść przez tłumy Antify (Anti-Fascist Action)".

Inni świadkowie o pseudonimach "George" i "Sean" powiedzieli Breitbart News, że policja kazała im się rozejść, ale - jak twierdzą - "było to bardzo dziwne: policja zaczęła tworzyć ścianę z tarcz i spychać nas w stronę wąskich schodów, gdzie znajdowała się Antifa i Black Lives Matter (BLM - Życie czarnoskórych ma znaczenie)". "Z tego, co widziałem, 98 proc. aktów przemocy było zainicjowanych przez Antifę" - dodał George.

Norweg, który od początku uczestniczył w wiecu, powiedział PAP, że organizatorzy mieli pozwolenie na wiec. - Byliśmy w parku, który jest na wzgórzu, w środku parku stał kordon policji, który odgradzał od nas jego drugą połowę wraz z dwoma wyjściami, z drugiej strony przy dwóch jedynych dostępnych wyjściach z parku zgromadziła się Antifa i BLM - powiedział Norweg.

- Nagle oznajmiono nam, że zgromadzenie jest nielegalne i kazano nam się rozejść, ale policjanci odmówili przepuszczenia nas przez swój kordon na drugą stronę parku, byśmy mogli wydostać się tylnymi wyjściami, przy których nikogo nie było. Gdy nie chcieliśmy iść do wyjść, gdzie stała Antifa, zaczęli nas w tym kierunku spychać, a następnie zmuszać za pomocą gazu pieprzowego i pałek oraz gróźb aresztowania - dodał.

- Widziałem osoby z urazami głowy po tych wydarzeniach. Gdy w końcu wyszliśmy z parku, doszło do starć z czekającą tam Antifą i BLM; podczas tych starć policja nie interweniowała, mimo że działo się to na ich oczach. Oni (policjanci) zrobili wszystko, by jak najbardziej zaognić tamtą sytuację, nie mam co do tego wątpliwości i jestem gotowy zeznać to w sądzie pod przysięgą - podkreślał rozmówca PAP.

Organizator wiecu "Zjednoczenie Prawicy" Jason Kessler oświadczył, że władze miasta i służby mundurowe nie tylko nie uszanowały mówiącej o wolności słowa pierwszej poprawki do konstytucji, lecz także przyczyniły się do nasilenia przemocy, gdyż nie rozdzieliły protestujących.

Dyrektor biura prasowego Charlottesville Miriam Dickler zapytana w sobotę przez Breitbart News o zachowanie policji odpowiedziała, że "nie było rozkazów, by policja nie reagowała". Dodała też, że "były bariery, które odgradzały osoby o odmiennych poglądach".

Gubernator McAuliffe podczas sobotniej konferencji prasowej powiedział reporterom: "Mam wiadomość do wszystkich białych nacjonalistów i nazistów, którzy przybyli dziś do Charlottesville (...) przyjechaliście tu dziś, by skrzywdzić ludzi, i skrzywdziliście ludzi". Nawiązując do wiecu wielokrotnie podkreślał słowo "naziści", natomiast ani razu nie wymienił nazwy lewicowych grup uczestniczących w zajściach: Antify czy BLM, mimo że był wielokrotnie pytany o udział tych organizacji w sobotnich zajściach.

Zastępca burmistrza Charlottesville Wes Bellamy bronił postępowania policji, mówiąc: "nie będę krytykował naszej policji, ponieważ wykonują swoją pracę najlepiej jak mogą". McAuliffe także stanął w obronie policji.

Alt-right jest skrótem od ruchu "alternative right" (alternatywna prawica), który reprezentuje osoby o skrajnie prawicowych poglądach; część z nich identyfikuje się z tezą o supremacji białej rasy, inni zaś uważają się za buntowników przeciw mainstreamowym Republikanom.

PAP

Warto poczytać

 1. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook