Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec z "Wolność, równość, braterstwo". Hasło dyskryminuje kobiety

15.05.2018
Wolnoscrownoscbraterstwo
Koniec z "Wolność, równość, braterstwo". Hasło dyskryminuje kobiety

Francuska Wysoka Rada ds. Równości Kobiet i Mężczyzn wydała pod koniec kwietnia dziewięć zaleceń dotyczących zmiany konstytucji. Jak się okazało, obecna ustawa zasadnicza nie spełnia nowoczesnych, równościowych postulatów.

W jednym z punktów rekomendacji znajduje się wezwanie do zmiany hasła "Wolność, równość, braterstwo" - hasła rozpowszechnionego podczas Rewolucji Francuskiej i używanego dziś we Francji jako symbol narodowy. Ostatni z wyrazów został uznany za naruszający zasadę równości, dlatego rada sugeruje zmianę na słowo "adelphite" (wymyślone słowo, mające być czymś pomiędzy "braterstwem" i "siostrzeństwem"), bądź na słowo "solidarność". 

To niejedyne sugestie zaproponowane przez radę. Chce ona także ustanowienia w konstytucji trzech praw podstawowych: prawa do antykoncepcji i aborcji, prawa do życia wolnego od przemocy na tle seksualnym, oraz prawa do równego korzystania z funduszy publicznych, zarówno od władz państwowych, jak i lokalnych. 

Zmiany miałyby też dotknąć prawo wyborcze, gdyż rada domaga się zapewnienia równego dostępu do mandatów wyborczych oraz wprowadzenia parytetów 50/50 do wszelkich nominacji dotyczących organów konstytucyjnych. 

Wszystko? Nie. Także termin "Prawa człowieka" został uznany za niezbyt "równy", dlatego miałby zostać zastąpiony przez określenie "Prawa ludzi".

Organizacja zamieściła nawet projekt nowej konstytucji po swoich zmianach. Zmiana dotknęła nawet zdania "Nikt nie może zostać zatrzymany", na "Osoba nie może zostać zatrzymana".

Wysoka Rada na rzecz równości kobiet i mężczyzn jest niezależnym organem doradczym utworzonym w 2013 roku dekretem ówczesnego prezydenta Francois Hollande. Zgodnie z ustawą o równouprawnieniu i obywatelstwie, rada publikuje co roku raport na temat sytuacji dotyczącej seksizmu w kraju. Jej obecną przewodniczącą jest feministka Danielle Bousquet, która do 2012 roku zasiadała w Zgromadzeniu Narodowym z ramienia partii socjalistycznej.

kh
Fot: Flickr

Warto poczytać

 1. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 2. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 8. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook