Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec mitu o wielkiej wojnie ojczyźnianej? „Dla Ukrainy II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku”

31.08.2018
wwo31082018
Koniec mitu o wielkiej wojnie ojczyźnianej? „Dla Ukrainy II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku”

Na Ukrainie w zapomnienie odchodzi sowiecki mit o wielkiej wojnie ojczyźnianej i rośnie świadomość, że II wojna światowa rozpoczęła się od ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku - powiedział PAP ukraiński politolog Antin Borkowski.

Pielęgnowana przez komunistów wersja, że wojna rozpoczęła się dopiero 22 czerwca 1941 roku, od ataku Niemiec na ZSRR, już nikogo nie przekonuje, a data jej wybuchu jest taka, jak w innych krajach - wyjaśnił.

- Na szczęście wiele się pod tym względem zmieniło. Wcześniej sowiecka propaganda wbijała ludziom do głów, że II wojna światowa, a raczej - jak ją określano w ZSRR - wielka wojna ojczyźniana, rozpoczęła się 22 czerwca 1941 roku, a okupację części Polski tłumaczyła jako łączenie ukraińskich ziem - powiedział.

- Po upadku ZSRR na Ukrainie zaczęto rozumieć, co naprawdę stało się 1 września 1939 roku. Do świadomości społecznej dotarło, że to była nie tylko likwidacja przez komunistów i nazistów Polski jako państwa, ale i początek wielkiego, globalnego konfliktu - stwierdził Borkowski.

Walka z radzieckimi mitami na temat II wojny światowej jest dziś na Ukrainie częścią polityki państwowej. Również w związku z konfliktem z pielęgnującymi te mity Rosją. Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie kilka lat temu przygotował materiały metodyczne dla mediów i instytucji, w których owe mity są obalane.

- Dla Ukrainy II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Ukraińcy w składzie Wojska Polskiego uczestniczyli w walkach już 1 września 1939 roku, w ukraińskie (wówczas w granicach Polski - PAP) miasta Lwów, Sambor i Drohobycz zostały zbombardowane przez lotnictwo niemieckie w pierwszych dniach wojny - czytamy na stronie internetowej ukraińskiego IPN.

W podobnym duchu wypowiada się na ten temat prezydent Petro Poroszenko. "Dla nas wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku, gdy setki tysięcy Ukraińców z Galicji i Wołynia stanęły w obronie państwa polskiego przed nazistami" - mówił 8 maja z okazji rocznicy zakończenia wojny.

8 maja jako dzień zakończenia II wojny światowej obchodzony jest na Ukrainie od 2015 roku. Wcześniej koniec wojny świętowano tu 9 maja, tak jak w Związku Radzieckim i krajach mu podporządkowanych. 9 maja wciąż pozostaje jednak na Ukrainie świętem państwowym oraz dniem wolnym od pracy.

(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook