Jedynie prawda jest ciekawa


Kongres wątpi, że podsłuchiwano Trumpa

17.03.2017

Przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan i kluczowi członkowie senackiej komisji wywiadu poinformowali w czwartek, że nie mają żadnych dowodów na potwierdzenie zarzutów prezydenta Trumpa o założeniu przez poprzedni rząd podsłuchów w jego sztabie wyborczym.

"Na podstawie dostępnych nam informacji nie mamy żadnych przesłanek (aby uważać - PAP), że Trump Tower (reprezentacyjny wieżowiec Trumpa w Nowym Jorku, w którym mieścił się jego sztab wyborczy - PAP) była szpiegowana przez jakąkolwiek agencję rządu Stanów Zjednoczonych ani przed, ani po dniu wyborów w 2016 roku" - podali w czwartek we wspólnym oświadczeniu przewodniczący senackiej komisji wywiadu Richard Burr, Republikanin ze stanu Karolina Północna, i senator Mark Warner, najwyższy rangą przedstawiciel Partii Demokratycznej w tej komisji. 

W ubiegłym tygodniu podczas zamkniętego spotkania komisji wywiadu z udziałem senatorów Burra i Warnera wystąpił James Comey, dyrektor Federalnego Biura Śledczego, które pełni rolę zarówno policji federalnej, jak i kontrwywiadu. 

Wcześniej, również w czwartek, przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan - konstytucyjnie trzecia osoba w państwie - powiedział, że "opierając się na raportach wywiadu, jakie posiada komisja wywiadu Izby Reprezentantów muszę stwierdzić, że nie było podsłuchu (w sztabie wyborczym Donalda Trumpa - PAP)". 

Poważne wątpliwości co do udowodnienia zarzutów Trumpa wyrazili dzień wcześniej, w środę zarówno sojusznik prezydenta Devin Nunes, przewodniczący komisji wywiadu Izby Reprezentantów, Republikanin ze stanu Kalifornia, jak i częsty krytyk Trumpa Adam Schiff, najwyższy rangą Demokrata w tej komisji. "Szczerze mówiąc wątpię, czy takie dowody (na podsłuchy w sztabie Trumpa - PAP) istnieją. Gdyby istniały, to bym o nich wiedział" - powiedział Schiff, były prokurator federalny. 

Prezydent USA Donald Trump powiedział w wywiadzie dla telewizji Fox News nadanym w czwartek nad ranem czasu polskiego, że wkrótce jego administracja przekaże komisji wywiadu Izby Reprezentantów dowody na potwierdzenie zarzutów, iż rząd Baracka Obamy założył podsłuchy w jego sztabie wyborczym w Nowym Jorku. 

Najbliższe posiedzenie komisji wywiadu Izby Reprezentantów z udziałem dyrektora FBI Jamesa Comeya odbędzie się w poniedziałek 20 marca. 

Mimo przedstawionych przez przewodniczącego Izby Reprezentantów i kluczowych członków senackiej komisji wywiadu najbardziej do tej pory kategorycznych oświadczeń, że zarzuty Trumpa wobec byłej administracji są bezpodstawne, rzecznik Białego Domu Sean Spicer, podczas konferencji prasowej w czwartek bronił swego szefa. Oskarżając media akredytowane w Białym Domu o "selektywne przekazywanie informacji", Spicer podtrzymał zarzuty prezydenta Trumpa. 

ak/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook