Jedynie prawda jest ciekawa


Republikanie podzieleni ws. imigrantów

11.07.2013

Wśród republikanów w Izbie Reprezentantów nie ma zgody w sprawie nielegalnych imigrantów. Zwolennicy i przeciwnicy zalegalizowania pobytu w USA przynajmniej części nielegalnych imigrantów są podzielni mniej więcej po połowie.

Środowa narada republikańskich deputowanych do Izby Reprezentantów Kongresu USA w sprawie reformy ustawodawstwa imigracyjnego zakończyła się bez uzgodnienia wspólnego stanowiska.  

Jak informuje Reuter, Republikanie są głęboko podzieleni w kwestii uregulowania statusu prawnego 11 mln nielegalnych imigrantów, natomiast zgodni co do konieczności wzmocnienia  ochrony granic.
W ub. miesiącu zdominowany przez Demokratów Senat uchwalił wszechstronną reformę ustawodawstwa imigracyjnego, popieraną przez Biały Dom, która otwiera nielegalnym imigrantom drogę do uzyskania amerykańskiego obywatelstwa po ok. 13 latach. Ustawa znosi groźbę deportacji dla większości nielegalnych imigrantów, z których wielu mieszka w USA od kilkunastu lat, ale ustanawia swoisty "tor przeszkód" na drodze do obywatelstwa. Przewiduje on m.in. nauczenie się języka angielskiego, zapłacenie zaległych podatków i poddanie się sprawdzeniu czy nielegalny imigrant nie wchodził w kolizję z prawem.

Republikanie wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec tego rozwiązania. 

Ustawa Senatu przewiduje ponadto wydatkowanie 46 mld dolarów na poprawę bezpieczeństwa granic oraz zmiany w polityce wizowej, które mają pomóc firmom wysokiej technologii, farmerom i innym gałęziom gospodarki w pozyskiwaniu zagranicznych pracowników.   

"Trudno nie być teraz rozczarowanym" - przyznał republikański senator z Arizony Jeff Flake, który poparł reformę w wersji Senatu.

Los reformy zależy od aprobaty Izby Reprezentantów, w której większość mają Republikanie. Demokraci i prezydent Obama nalegają aby Izba Reprezentantów szybko uchwaliła swoją wersję ustawy imigracyjnej, która będzie musiała być następnie pogodzona z wersją Senatu. Do apeli o szybką reformę ustawodawstwa imigracyjnego przyłączył się nawet były republikański prezydent George W. Bush.

Biały Dom argumentuje, że uchwalenie wszechstronnej reformy imigracyjnej spowoduje wzrost gospodarczy o 3,3 proc. rocznie do roku 2023 i zmniejszy deficyt budżetu federalnego o prawie 850
mld dol. w ciągu 20 lat.

Jednak Republikanie w Izbie, którzy posiadają tam większość w stosunku 234:201, są nieczuli na te naciski i rozwiewają nadzieje na szybkie głosowanie. "To będzie proces, który potrwa miesiące, a nie dnie lub tygodnie" - powiedział republikański deputowany Tom Cole. "Nie widzę szansy na głosowanie wcześniej niż w końcu tego roku, a nawet na początku przyszłego. To będzie tak długo trwało. Będzie zacięta debata" - dodał Cole mając najwidoczniej na myśli targi z Senatem.

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 2. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 3. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 4. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 5. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

 6. truskawki17092018 17.09.2018

  Szpilki i igły powbijane w truskawki. Policja szuka odpowiedzialnych za „owoce z zawartością”

  Jak donosi portal wprost.pl, Australia padła ofiarą niebezpiecznego procederu. Media oraz klienci alarmują, że w znacznej ilości sklepów trafiają się partie truskawek, które zawierają w środku igły i szpilki.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook