Jedynie prawda jest ciekawa


Konflikt w partii Le Pen. "To całkowita porażka"

21.09.2017

Wiceszef francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Florian Philippot poinformował w czwartek, że odszedł z ugrupowania. Wcześniej, za odmowę rezygnacji z przewodnictwa w jego stowarzyszeniu Patrioci, zdegradowała go szefowa partii Marine Le Pen.

Odejście to jest logiczną kontynuacją narastającego od kilku miesięcy konfliktu między Le Pen a Philippotem, który dotychczas był uważany za prawą rękę szefowej partii.

- Powiedziano mi, że byłem wiceprezesem nic nie wartym (...). Nigdy nie miałem zamiaru pozostać bezczynnym, więc jestem zmuszony opuścić Front Narodowy - podkreślił Philippot w czwartek, ogłaszając swoją decyzję w telewizji France 2.

Drugiej najważniejszej postaci FN zarzucono "chęć utrzymania niezależności". W związku z tym Le Pen zwolniła go z odpowiedzialności za rozwój strategii i komunikacji ugrupowania. Szefowa partii pozostawiła mu tylko funkcję wiceprzewodniczącego "bez delegacji".

- Jestem gaullistą, nigdy nie zrezygnowałem ze swoich przekonań, nawet wtedy, gdy przyłączyłem się do FN. W jaki sposób będę walczył dalej, czas pokaże - podkreślił były wiceprzewodniczący FN.

Z kolei Le Pen, w wywiadzie dla francuskiej stacji parlamentarnej LCP, powiedziała, że szanuje decyzję Philippota. Dodała jednak, że ludzie powinni "przestać podkopywać Front Narodowy". - Za każdym razem, gdy ktoś próbuje to robić, (FN) jest lepiej zorganizowany, silniejszy i bardziej wpływowy - mówiła szefowa ugrupowania. Oceniła, że teraz, przed wyborami w 2022 r., jest o wiele silniejsza.

Główna zwolenniczka Philippota, eurodeputowana FN Sophie Montel, również ogłosiła w czwartek - na Twitterze - swoje odejście z Frontu Narodowego; zrobił to także szef gabinetu byłego wiceprezesa, Joffrey Bollee.

- To całkowita porażka Marine Le Pen - ocenił komentator stacji telewizyjnej LCI Fabien Namias. Uznany dziennikarz polityczny tłumaczył, że to właśnie Philippot odgrywał w tej nacjonalistycznej partii kluczową rolę. Przypomniał, że właśnie on, "prawa ręka" Le Pen, przekonał ją do zerwania stosunków politycznych z ojcem, Jean-Marie Le Penem, współzałożycielem FN. W 2015 r. Le Pen został wykluczony z partii m.in. w związku z pomniejszaniem eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej i obroną marszałka Philippe'a Petaina, który stał wówczas na czele marionetkowego państwa francuskiego ze stolicą w Vichy.

Philippot, 35-letni dziś urzędnik Generalnego Inspektoratu Administracji (IGA), spotkał Marine Le Pen w 2009 r. Początkowo pracował dla szefowej tej nacjonalistycznej partii pod pseudonimem. Pod koniec 2011 r. został mianowany dyrektorem strategicznym kampanii prezydenckiej Le Pen. Od 2012 r. był wiceprzewodniczącym partii - od tego czasu był główną postacią FN codziennie występującą w mediach.

Były wiceszef ugrupowania był także jednym z przywódców strategii mającej na celu złagodzenie w opinii publicznej demonizowanego wizerunku FN, którego przedstawiciele w 2017 r. uzyskali zaskakująco dobre wyniki w wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Francuskie media cytują w czwartek krewną Le Pen, która oceniła, że ostatnio liczba zwolenników Philippota w ugrupowaniu malała. - Gdyby przeprowadzono wewnętrzną ankietę, 90 proc. członków domagałoby się jego odejścia z partii - powiedziała.

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook