Jedynie prawda jest ciekawa


Komuniści na Białorusi uczcili stulecie rewolucji

07.11.2017
belarus07112017
Komuniści na Białorusi uczcili stulecie rewolucji

Obchody, które odbyły się przed pomnikiem Lenina w centrum Mińska, zorganizowała Komunistyczna Partia Białorusi (KPB) i inne organizacje o sympatiach lewicowych i prorosyjskich. Uczestnikom uroczystości towarzyszyła orkiestra wojskowa oraz kompania reprezentacyjna.

7 listopada jest na Białorusi świętem państwowym i dniem wolnym od pracy, obchody nie miały jednak charakteru państwowego.

Uczestnicy uroczystości składali pod pomnikiem Lenina czerwone goździki. W wystąpieniach podkreślali zasługi organizatora rewolucji październikowej oraz ruchu komunistycznego dla rozwoju republik byłego ZSRR. Nad zebranymi powiewały flagi Białorusi i czerwone sztandary, niesiono portrety Lenina i Stalina.

Jednocześnie w białoruskich mediach niezależnych z okazji rocznicy toczy się dyskusja dotycząca oceny wydarzeń sprzed 100 lat. Niezależny publicysta Waler Karbalewicz zauważył na swoim blogu na stronie Radia Swaboda, że Białoruś jest jedyną z republik byłego ZSRR, gdzie nie dokonano jeszcze jednoznacznej oceny rewolucji październikowej.

Karbalewicz podkreśla, że teza białoruskich piewców pozytywnych skutków rewolucji, jakoby stworzyła ona podwaliny państwa socjalnego, jest łatwa do obalenia. Argumentuje m.in., że ZSRR dopiero w latach 50. XX wieku osiągnął poziom konsumpcji produktów spożywczych porównywalny z 1913 r., a na Zachodzie udało się osiągnąć wysoki poziom ochrony socjalnej bez potrzeby odwoływania się do ideałów "Października".

Z głoszoną przez komunistów tezą o tym, że rewolucja "dała Białorusi państwowość", rozprawia się z kolei publicysta Swabody Siarhiej Dubawiec, który przekonuje, że bolszewicy celowo niszczyli formującą się już od XIX w. białoruską tożsamość.

Jego zdaniem białorusizacja w ramach ZSRR w latach 20. XX w. była "iluzoryczna i prowokacyjna", a później władza sowiecka robiła wszystko, by utrzymać białoruskość wyłącznie jako "dekoracyjny ornament na fladze".

Komentator portalu Biełorusskije Nowosti Alaksandr Kłaskouski przytacza argumenty oponentów "państwotwórczego" charakteru przewrotu bolszewickiego. "Utworzenie Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej było odpowiedzią na utworzenie w marcu 1918 r. Białoruskiej Republiki Ludowej. Białoruska państwowość była wyłącznie taktyczną zagrywką bolszewików, w ZSRR suwerenność Białorusi była czysto nominalna. I gdyby nie upadek ZSRR to Białorusini nie zobaczyliby niepodległości" - pisze Kłaskouski. Jego zdaniem dzisiejsza Białoruś, odwołująca się do tradycji ZSRR, "znajduje się w pułapce nieudanego eksperymentu historycznego".

Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz stwierdził na początku listopada, że rewolucja październikowa była dla Białorusi "katastrofą egzystencjalną", która stała się dla jej mieszkańców źródłem "niesłychanych cierpień".

W życzeniach skierowanych z okazji stulecia rewolucji do obywateli Białorusi prezydent Alaksandr Łukaszenka napisał, że "w 1917 r. pojawiło się na mapie politycznej państwo z zasadniczo nowym porządkiem, głoszące prawo narodów do samostanowienia". "Zasady społeczno-gospodarczo sformułowane w czasach ZSRR stały się podstawą rozwoju potencjału przemysłowego, naukowego, rolniczego i społecznego dzisiejszej Białorusi" - stwierdził prezydent, cytowany przez służbę prasową.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mobr/ mc/

fot. za belsat.eu

 

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook