Jedynie prawda jest ciekawa


Komisja Europejska wspiera socjalistyczną Wenezuelę. Popłyną miliony

12.06.2018
eu12062018
Komisja Europejska wspiera socjalistyczną Wenezuelę. Popłyną miliony

Komisja Europejska zadecydowała o przekazaniu 47 milionów dolarów na pomoc mieszkańcom Wenezueli. To nie jest pierwszy raz kiedy UE wsparła pogrążony w permanentnym kryzysie południowoamerykański kraj – tym razem jednak pomoc budzi większe kontrowersje gdyż Maduro najprawdopodobniej sfałszował ostatnie wybory prezydenckie, a Unia obłożyła jego państwo sankcjami.

Z przyznanej kwoty 5,9 miliona zostanie przekazane na zapewnienie mieszkańcom wody, jedzenia i dostępu do służby zdrowia. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na działania mające zmniejszyć napięcia społeczne i ograniczyć przemoc, jaką mieszkańcy Wenezueli cierpią ze strony własnego rządu. 

Kolejne 22 miliony zostaną przeznaczone na pomoc rozwojową i zostaną podzielone pomiędzy samą Wenezuelę i sąsiednie państwa które przyjmują uchodźców z upadłego socjalistycznego raju. 8,3 miliona zostanie dodatkowo przeznaczone na pomoc samym uchodźcom. Kryzys w Wenezueli spowodował bowiem, że ogromne ilości mieszkańców tego państwa przeniosło się do sąsiednich krajów, powodując tym samym największy kryzys uchodźczy w Ameryce Południowej w ostatnich dekadach. Szacuje się, że z powodu sytuacji gospodarczej i związanych z nią niedogodności do końca roku 5% populacji Wenezueli znajdzie się poza granicami. Proces ten zapewne przyspieszą sfałszowane i zbojkotowane przez opozycję wybory – pomimo tego, że z powodu hiperinflacji bilet na autobus poza granicę już teraz kosztuje miesięczną pensję robotnika. 

Czy warto pomagać?

Jednym z największych problemów, jakie się z tym wiążą, jest użycie tych pieniędzy dla dobra mieszkańców a nie rządzącej krajem partii. Rzecznik Komisji Europejskiej zapewnił agencję AP, że pomoc zostanie przekazana nie rządowi, a działających w Wenezueli organizacji humanitarnych, takich jak Międzynarodowy Czerwony Krzyż. W praktyce jednak wydanie ich zgodnie z przeznaczeniem może nie być łatwe. Maduro jest bowiem bardzo negatywnie nastawiony wobec ich działalności, dopatrując się w niej spisku wymierzonego we własną władzę. Odmawia również uznania sytuacji we własnym kraju za kryzys humanitarny, co umożliwiłoby społeczności międzynarodowej zorganizowanie pomocy na większą skalę. 

Decyzja Komisji Europejskiej jest kontrowersyjna także dlatego, że unijni oficjele otwarcie przyznają, że majowe wybory, podczas których Maduro wygrał kolejną sześcioletnią kadencję, nie spełniały żadnych demokratycznych standardów. Lista naruszeń procesu wyborczego jest długa, a wiele państw i organizacji, jak USA czy ONZ nie uznało ich wyniku za wiążący. UE już jakiś czas temu nałożyła na rząd w Caracas sankcje – ostatnie weszły życie w styczniu i objęły wenezuelskich urzędników oskarżanych o łamanie praw człowieka podczas ostatniej fali antyrządowych protestów. W maju Unia zapowiedziała nałożenie kolejnych, mających zmusić Maduro do ustąpienia ze stanowiska i organizacji kolejnych wyborów, tym razem przeprowadzonych właściwie. Według doniesień medialnych sankcje zostaną nałożone 25 czerwca po spotkaniu w Luksemburgu. 

Nawet jeżeli przekazane przez Komisję Europejską pieniądze faktycznie nie zostaną rozkradzione przez rząd Wenezueli i trafią do potrzebujących, to zdaniem wielu komentatorów ich przekazanie jest przeciwskuteczne. Nic nie wskazuje żeby Maduro miał zmienić swoją politykę, która doprowadziła do kryzysu – a pomoc humanitarna, chociaż wydaje się chwalebna, jedynie przedłuży agonię jego państwa. Zdaniem niektórych komentatorów dużo lepszym rozwiązaniem byłoby przekazanie całości tych środków państwom ościennym, które muszą zmagać się z napływem tysięcy uchodźców z socjalistycznego raju Maduro.

Wiktor Młynarz.  

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 3. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 4. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 5. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 6. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook