Jedynie prawda jest ciekawa


Komisja Europejska w sprawie Katalonii: „To wewnętrzna sprawa Hiszpanii”

26.09.2017

Na briefingu w KE dziś wiele pytań o brak reakcji KE na aresztowania w związku z nadchodzącym referendum w #Katalonia – napisała na Twitterze Dominika Cosic, korespondentka TVP w Brukseli. Zdaniem reporterki TVP, KE nie chce się zajmować sprawą katalońskiego referendum uznając, że to „wewnętrzna sprawa Hiszpanii”.

Przypomnijmy, katalońscy separatyści rzucili w niedzielę wyzwanie hiszpańskim władzom, rozdając milion kart do głosowania w zaplanowanym na 1 października referendum niepodległościowym.

Madryt, który uważa je za nielegalne, przejmuje kontrolę nad katalońską policją.

Szef separatystycznego ugrupowania Omnium Cultural Jordi Cuixart poinformował, że pakiety kart rozdano podczas wiecu w Barcelonie w celu rozprowadzenia ich po całej Katalonii.

Agencja Associated Press pisze, że w ostatnich dniach hiszpańska policja skonfiskowała miliony kart do głosowania w ramach działań mających na celu niedopuszczenie do plebiscytu 1 października. Referendum zostało uznane za nielegalne przez Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii.

Mimo to w Katalonii rozpoczęła się w kampania na rzecz głosowania "tak".

Wcześniej, w czwartek 21 września, na polecenie rządu centralnego w Madrycie przybyły do Katalonii uzupełnienia obsady komisariatów policji, a władze centralne przypominały, że inicjatywa przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości regionu jest nielegalna.

Szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont potwierdził, że wieczorem tego dnia otworzy kampanię referendalną w Tarragonie, odległej o ok. 100 km od Barcelony. Poprzedniego dnia, w środę, decyzją sędziego w Madrycie został zamknięty specjalny portal internetowy referendum katalońskiego, ale kilka minut później pojawił się on na innym serwerze.

Puigdemont, jak podała agencja AP, zareplikował w hiszpańskiej telewizji TV3, iż rząd w Madrycie stworzył "atmosferę wrogości i paranoi" wobec planowanego referendum. Reakcja Madrytu była natychmiastowa. Wicepremier Soraya Saenz de Santamaria oświadczyła, że nie jest możliwy dialog z władzami katalońskimi, dopóki obstają one przy swych planach przeprowadzenia referendum.

W ostatnim tygodniu w Katalonii znacznie wzrosła liczebność specjalnych sił policyjnych do walki z rozruchami ulicznymi oraz żandarmerii Guardia Civil, które według wcześniejszych informacji medialnych miały być stamtąd wycofane do 11 września i wysłane "do innych zadań".

 

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 8. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook