Jedynie prawda jest ciekawa


Komentatorzy sceptycznie o wygranej Wildersa

14.03.2017

Zdaniem polonijnych komentatorów w Holandii Partia na rzecz Wolności i jej szef Geert Wilders nie mają szans na przejęcie władzy w tym kraju. W ocenie redaktora naczelnego portalu MojaHolandia.nl Adama Świstaka oceny mediów, które straszą Wildersem, są nietrafione.

"Różnica między informacjami w Polsce, a rzeczywistością tu na miejscu jest taka, że Wilders nie jest aż takim zagrożeniem, na jakie w Polsce się go kreuje. Wynika to głównie z (proporcjonalnej) ordynacji wyborczej. Nawet jeżeli zdobędzie 20 proc. głosów, co jest dla niego optymistycznym wariantem, to będzie miał ok. 30 posłów na 150; to wciąż jest mniejszość. 


Druga sprawa to to, że nikt nie chce z nim podpisać żadnej umowy o współpracy" - mówił Świstak we wtorkowej rozmowie z PAP. 

Ocenił, że przywódca PVV jest swoistym "straszakiem na mniejszości". Dziennikarz portalu Niedziela.nl Łukasz Koterba przypomniał z kolei, że kilka lat temu Wilders przeprowadził kampanię przeciwko Polakom mieszkającym w Holandii. "Jednak to za bardzo nie załapało i nie przyniosło mu jakiegoś dodatkowego poparcia" - tłumaczy. 

"Jego konikiem jest zwalczanie i krytyka islamu. Sprawa z Polakami miała miejsce podczas pierwszej i największej fali napływowej Polaków do Holandii. (...) Poczuł się wtedy zobligowany, aby zareagować na to, że do kraju przyjechało tyle osób; część Holendrów czuła się źle, bo traciła pracę np. na rzecz polskiego kierowcy ciężarówki. Wtedy narodził się pomysł portalu internetowych skarg na Polaków i innych pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej" - relacjonował Koterba. Uzupełniając jego wypowiedź, Świstak dodał, iż "po kilku latach okazało się, że Polacy są najbardziej pracowitą nacją w Holandii". Dlatego sam Wilders nie miał punktu zaczepienia - podkreślili dziennikarze. 

Koterba dodaje, że w ostatnich latach mamy do czynienia z kryzysem uchodźczym, który zawładnął polityczną działalnością przywódcy PVV. "Nie miał czasu, aby zajmować się kwestiami pracowników zarobkowych z Europy Wschodniej. (...) O wiele łatwiej mu było nastawić się na elektorat antyislamski, który w dodatku nie był zadowolony z tego, że Holandia przyjęła tylu uchodźców. W tym momencie jedynymi partiami, które coś mówią o Polakach i pracownikach z Europy Wschodniej, są partie lewicowe, np. tutejsza Partia Socjalistyczna (SP), która jako jedyna oficjalnie chciałaby wprowadzić pozwolenia na pracę dla osób z Europy Środkowo-Wschodniej" - tłumaczy dziennikarz Niedziela.nl. 

Świstak dodał, że temu postulatowi sprzeciwiają się mocno holenderscy przedsiębiorcy, którzy od pewnego czasu ostrzegają, że brakuje im wykwalifikowanych pracowników. Odnosząc się do kampanii wyborczej, dziennikarze przypomnieli, że kwestie imigracji podniósł też przywódca Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD), premier Mark Rutte. 

Przytaczają jego słowa o tym, że jeżeli ktoś nie chce żyć w Holandii i stosować się do jej praw, to powinien wyjechać. To zdanie oraz ostatnia twarda reakcja na politykę władz Turcji przysporzyła Rutte popularności i to najpewniej kosztem Wildersa - dodają. W środowych wyborach parlamentarnych w 17-milionowej Holandii o 150 mandatów ubiega się 1114 kandydatów z 28 partii politycznych. W obecnym parlamencie reprezentowanych jest 16 ugrupowań.


wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/BART MAAT]

Warto poczytać

 1. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook