Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny sukces w walce przeciwko Państwu Islamskiemu

09.11.2017

Syryjska armia poinformowała w czwartek, że wraz ze swymi sojusznikami całkowicie odbiła z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego 60-tysięczne miasto Abu Kamal na wschodzie Syrii w prowincji Dajr az-Zaur przy granicy z Irakiem.

Abu Kamal to ostatni duży ośrodek, który był w rękach IS w Syrii.

Syryjskie wojska i ich sojusznicy wciąż walczą z na obszarach ostatnich enklaw IS, znajdujących się na pustyni - poinformowało w czwartek generalne dowództwo syryjskiej armii.

Wyzwolenie Abu Kamal jest bardzo ważne, ponieważ sygnalizuje ogólny upadek projektu terrorystycznej organizacji Daesz (arabski akronim IS) w regionie - brzmi tekst oświadczenia. Dodano, że odbicie tych obszarów pozwoli wojsku na pokonanie tych terrorystów, którzy pozostali w kraju. Od początku trwającego od 2011 roku konfliktu rząd w Damaszku określa wszystkie ugrupowania przeciwstawiające się prezydentowi Baszarowi el-Asadowi jako terrorystyczne.

W tym roku syryjska armia, wraz ze swoimi sojusznikami z Hezbollahu i innymi szyickimi milicjami, wspierana przez Iran i Rosję, przejęła połacie środkowej i wschodniej Syrii.

Równolegle kampanię przeciwko IS w Syrii toczyły siły arabskie i kurdyjskie, wspierane przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA; wyparły IS z większości północnych i wschodnich terenów Syrii.

Pomimo znaczącej utraty terytorium przez samozwańczy kalifat, ogłoszony w czerwcu 2014 roku na okupowanych obszarach Syrii i Iraku, wiele państw obawia się, że organizacja ta stanowi wciąż poważne zagrożenie w regionie. Według obserwatorów istnieje groźba zamachów samobójczych i ataków uśpionych komórek tej grupy.
 

 

​PAP

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook