Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny seksskandal w amerykańskiej polityce. Tym razem jest dowód

17.11.2017
seksskandal17112017
Kolejny seksskandal w amerykańskiej polityce. Tym razem jest dowód

Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletnich, które grupa kobiet wysunęła pod adresem Roya Moore'a, prawicowego kandydata na senatora z Alabamy, sprawiły, że Republikanie zaczęli oswajać się z myślą, że ten stan, uznawany za stricte republikański, wpadnie w ręce Demokratów. Jednak teraz to właśnie Demokraci mają problem. Ich senator z Minnesoty, były komik Al Franken, został oskarżony o to, że molestował modelkę i dziennikarkę Leeann Tweeden. W przeciwieństwie do kobiet oskarżających Moore'a, Tweeden ma dowód na swoje słowa.

Leeann Tweeden jest blisko związana z amerykańskimi siłami zbrojnymi. Jej ojciec jest weteranem wojny w Wietnamie, a jej mąż - pilotem w USAF. Z tego powodu Tweeden co roku bierze udział w tzw. trasach USO, podczas których amerykańscy komicy, muzycy itp. odwiedzają amerykańskie siły stacjonujące na Bliskim Wschodzie. Do molestowania miało dojść w 2006 roku, kiedy brała udział w USO po raz 9 z kolei.

Tweeden, jako modelka znana m.in. z sesji w Playboyu czy Maximie, zazwyczaj ograniczała swoją rolę do zapowiadania występów innych artystów. W 2006 roku główną gwiazdą trasy miał być Al Franken – wtedy znany głównie jako komik z programu Saturday Night Live. Franken napisał z tej okazji kilka skeczy, pełnych dwuznacznych aluzji – rzecz skądinąd normalna biorąc pod uwagę, że większość publiczności stanowili młodzi mężczyźni. Poprosił Tweeden aby zagrała w jednym z nich.

Niemoralna propozycja

Tweeden, chociaż była zdziwiona jego propozycją, zgodziła się. Po przeczytaniu scenariusza okazało się, że ten skecz zawiera scenę pocałunku pomiędzy nią a Frankenem. Nie przejęła się tym za bardzo – liczyła, że na scenie uda jej się skręcić głowę tak, aby pocałował ją w policzek lub zasłonić usta ręką. Jednak w dniu premiery Franken powiedział jej, że muszą zrobić próbę tego pocałunku. Tweeden zbyła to żądanie śmiechem, ale Franken cały czas ją namawiał. W końcu Tweeden zgodziła się aby dał jej spokój. Powtórzyli całą scenę, a gdy przyszedł moment pocałunku, Franken złapał ją za głowę i agresywnie wepchnął jej język do ust. Tweeden go odepchnęła i zapowiedziała, że jak jeszcze raz zrobi coś takiego, to poniesie konsekwencje. Na scenie zgodnie z planem odwróciła głowę.

Dzisiaj przyznaje, że nie ujawniła tego zdarzenia wcześniej gdyż bała się o swoją karierę. Powiedziała o tym tylko kilku innym członkom ekipy i do końca wyjazdu unikała towarzystwa Frankena. Nie wiedziała wtedy jeszcze, że po powrocie do domu przeżyje szok.
Po zakończeniu trasy cała ekipa wracała z Afganistanu wojskowym transportowcem C-17. Tweeden była tak zmęczona, że momentalnie usnęła, nie zdejmując nawet kamizelki przeciwodłamkowej i hełmu.

Przestępstwo na zdjęciu

Po paru dniach wszyscy członkowie ekipy biorącej udział w trasie otrzymali od towarzyszącego im fotografa płytę CD zawierającą pamiątkowe zdjęcia. Tweeden przeglądając je przeżyła szok. Na jednym z nich zauważyła bowiem, że gdy spała Franken położył ręce na jej biuście. Przyszły senator był świadomy, że fotograf uwiecznia ten moment – na zdjęciu widać, że obrócił głowę i uśmiechnął się do obiektywu.

Ujawnienie tej historii przez Tweeden i upublicznienie zdjęcia wywołały w USA skandal, który najprawdopodobniej oznacza koniec kariery Frankena. Dla amerykańskiej lewicy walka z molestowaniem seksualnym jest jednym z głównych punktów programu i sam senator Franken przedstawił kiedyś projekt ustawy, która miała wymagać od policjantów i sanitariuszy odbycia przeszkolenia z radzeniem sobie z ofiarami przemocy seksualnej. Zdjęcie, na którym z zadowoloną miną trzyma ręce na piersiach obcej kobiety na pewno zostanie wykorzystane przeciwko niemu w przyszłorocznej kampanii wyborczej, o ile w ogóle zdecyduje się w niej wystartować. Być może spotkają go również konsekwencje ze strony komisji zajmujących się kongresową i partyjną dyscypliną. 

Wczoraj pod obrady Kongresu trafił projekt ustawy, złożony przez polityków obu partii, która ma ograniczyć przypadki molestowania seksualnego wśród amerykańskich polityków. Ustawa ta nosi nazwę O Szkoleniu i Nadzorze Członków i Pracowników (ang. Member and Employee Training and Oversight On – która to nazwa została zapewne wybrana, gdyż w skrócie ustawa nazywa się METOO). Czy Franken stanie się pierwszą jej „ofiarą”? I czy amerykańska lewica potępi go równie stanowczo jak potępia Moore'a? 

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook