Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

18.04.2018
china18042018
Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim - przekazał katolicki serwis AsiaNews.it, powołując się na rozwieszany w świątyniach komunikat oraz źródła w Henanie.

W obwieszczeniu, datowanym na 8 kwietnia, zakazano również "prowadzenia w miejscach praktyk religijnych jakichkolwiek zajęć dydaktycznych, które służą przekazywaniu nauk religijnych osobom niepełnoletnim", w tym obozów letnich i zimowych. Wyjaśniono, że zakaz służy realizacji zasady "rozdziału religii od edukacji".

Wiernym polecono, aby idąc na msze nie zabierali dzieci ze sobą. Zaznaczono, że dotychczas urząd starał się głównie pouczać ludzi w tym zakresie, ale teraz sytuacja stała się bardzo poważna i zakazu nie należy lekceważyć. Duchowni, którzy nie dostosują się do zarządzenia, mogą utracić licencje, a kościoły mogą zostać zamknięte - napisano w dokumencie.

Zakaz został wydany przez lokalne wydziały Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich oraz Chińskiego Komitetu Edukacji Katolickiej w prowincji Henan. Zdjęcia dokumentu pojawiły się kilka dni temu w chińskich mediach społecznościowych, a AsiaNews.it potwierdził jego autentyczność.

Ksiądz pracujący w prefekturze Anyang w Henanie powiedział temu serwisowi, że funkcjonariusze Kościoła patriotycznego stoją co niedzielę pod jego kościołem i zabraniają wstępu osobom poniżej 18. roku życia.

Zakaz wpisuje się w tendencję do zacieśniania kontroli Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nad obywatelami w każdej sferze życia. Chińskie władze obawiają się, że religia może być wykorzystywana przez "obce siły", by wtrącać się w wewnętrzne sprawy kraju lub propagować wśród jego mieszkańców zachodni system wartości.

Wcześniej międzynarodowa prasa informowała o podobnych zakazach w innych częściach Chin, w tym w prowincjach Hebei, Czeciang i Sinciang. Uczestniczyć w nabożeństwach nie wolno również członkom KPCh.

"Członkowie partii nie powinni mieć wierzeń religijnych, jest to czerwona linia dla wszystkich członków () powinni oni być zdecydowanymi marksistowskimi ateistami, przestrzegać reguł partii i trzymać się wiary w partię () nie wolno im poszukiwać wartości i wiary w religii" - pisał w ubiegłym roku dyrektor państwowego urzędu ds. wyznań Wang Zuoan w wydawanym przez partię dwumiesięczniku "Qiushi".

Niedawno władze zaczęły również ściślej egzekwować obowiązujący od dawna zakaz sprzedaży Pisma Świętego przez podmioty niezależne od urzędów religijnych, a Biblia zniknęła z chińskich sklepów internetowych.

Pekin i Watykan prowadzą negocjacje na temat dzielącej je kwestii ordynacji biskupów. Według chińskich urzędników religijnych do zawarcia porozumienia w tej sprawie może dojść w najbliższym czasie, ale Stolica Apostolska oświadczyła, że z pewnością nie nastąpi to natychmiast.

Ewentualne porozumienie między ChRL a Watykanem dzieli wiernych i hierarchów Kościoła. Według jednych byłoby ono "mniejszym złem" i pomogłoby znormalizować życie religijne w Chinach, ale inni mają wątpliwości, czy Stolica Apostolska powinna czynić ustępstwa wobec komunistycznego reżimu, który przez dekady prześladował katolików.

Chiny i Watykan od 1951 roku nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych, a szacowana na 10-12 mln wiernych chińska społeczność katolicka podzielona jest pomiędzy uznający zwierzchnictwo papieża Kościół podziemny, a lojalny wobec komunistycznych władz Kościół patriotyczny.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ron/ kar/


Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 5. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 6. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook