Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny antysemicki atak w Niemczech. Mężczyzna pobity za gwiazdę Dawida

09.07.2018
germany26052018
Kolejny antysemicki atak w Niemczech. Mężczyzna pobity za gwiazdę Dawida

W niedzielny poranek niemiecka policja aresztowała 10 osób oskarżonych o atak na 25-letniego mężczyznę. Powodem napaści miał być antysemityzm.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę, pół godziny po północy w jednym z berlińskich parków. Mężczyzna chciał zapalić papierosa, ale zauważył, że nie ma zapalniczki. Podszedł więc do stojącej w parku grupy, trzech kobiet i siedmiu mężczyzn w wieku od 15 do 25 lat, aby poprosić o ogień. Gdy do nich podszedł jeden z mężczyzn zauważył, że ma na szyi wisiorek z gwiazdą Dawida. 

Napastnik chwycił za niego i zerwał łańcuszek, a następnie kilkukrotnie uderzył go w twarz – na tyle mocno, że ofiara musiała mieć założone szwy w szpitalu. Reszta grupy przyglądała się całemu zajściu wykrzykując antysemickie hasła, jednak gdy zaatakowany mężczyzna upadł na ziemię zaczęli go kopać. 

Policja aresztowała podejrzanych, jednak w momencie pisania tych słów zostali już wypuszczeni. Teraz ich przestępstwem zajmuje się specjalna komórka policji badająca przypadki przestępstw motywowanych politycznie. Policja nie ujawniła tożsamości stron, ale niemieckiej prasie udało się ustalić, że zarówno sprawcy jak i ofiara są imigrantami z Syrii. 

Jest to już kolejny antysemicki atak w wykonaniu imigrantów z państw arabskich. W kwietniu głośno było o innym imigrancie z Syrii, który zdjął pasek od spodni i zaczął nim okładać przechodzącego obok mężczyznę w mycce. A podobnych wypadków było dużo więcej. W zeszłym roku w Niemczech odnotowano 1504 przypadki ataków o podłożu antysemickim, co stanowiło wzrost o 2,5% pomimo tego, że ogólna liczba zbrodni motywowanych politycznie maleje. Nawet niemieckie władze coraz częściej przyznają, że problemem nie jest tradycyjnie demonizowana w takich sprawach skrajna prawica a napływ imigrantów z państw arabskich. 

Niemcy próbują przeciwdziałać rosnącym tendencjom antysemickim. W piątek Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Żydów oraz Horst Seehofer, minister spraw wewnętrznych, ogłosili, że federalne finansowanie tej organizacji, dbającej m.in. o walkę z antysemityzmem poprzez edukację, wzrośnie z 10 do 13 milionów Euro – co jest pierwszą podwyżką dofinansowania od 2011 roku.

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook