Jedynie prawda jest ciekawa


Antyimigrancka partia wygrała wybory parlamentarne w Słowenii

04.06.2018
jansa
Antyimigrancka partia wygrała wybory parlamentarne w Słowenii

Kilka dni temu żyliśmy przełamaniem politycznego impasu we Włoszech i utworzeniem się pierwsze, eurosceptycznego rządu w Unii Europejskiej. Okazuje się, że nie tylko Włochy przechodzą „prawicową ewolucję”.

W Słowenii zostały przedstawione wyniki ostatnio przeprowadzonych w tym państwie wyborów parlamentarnych. Pewne zwycięstwo w nich osiągnęła Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS), która mogła liczyć na 25% poparcie głosujących obywateli.

Oznacza to, że partia będzie mogła liczyć na 25 mandatów w 90-osobowym parlamencie. Brak większości parlamentarnej będzie wiązał się z utworzeniem rządu koalicyjnego. Problem jest nie mały. SDS nie może zbytnio liczyć na sympatię ze strony pozostałych partii, które uzyskały mandaty do parlamentu słoweńskiego. 

Większość z nich przypada na korzyść lewicowych opcji politycznych takich jak Lista Marjana Szareca LMS (13 mandatów), Zjednoczona Lewica, Socjaldemokraci oraz SMC (każda partia po 10 mandatów), które przed wyborami zapowiedziały, iż nie są zainteresowane współpracą z SDS.

Może więc dojść do niecodziennej sytuacji, kiedy to rząd zostanie utworzony bez udziału ugrupowania politycznego, cieszącym się największym poparciem. SDS to partia byłego premiera Słowenii, Jenezy Janszy, która przedstawia się jako antyimigranckie ugrupowanie. Sam Jansza jest bliskim sojusznikiem Victora Orbana.

JD

fot. Twitter.com

Warto poczytać

  1. wwii22092018 22.09.2018

    Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

    Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

  2. papiez22092018 22.09.2018

    Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

    Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

  3. merkel31012018 21.09.2018

    To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

    Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

  4. kavanaugh21092018 21.09.2018

    Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

    Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

  5. israel215052018 20.09.2018

    „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

    W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

  6. jourova20092018 20.09.2018

    „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

    Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

  7. smolensk20092018 20.09.2018

    „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

    Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

  8. chorrosja20092018 20.09.2018

    Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

    Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook