Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne zatrzymanie rosyjskiego opozycjonisty. Wzywał na wiec bez zgody władz

29.09.2017

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany w piątek w Moskwie, gdy udawał się na wiec zaplanowany w Niżnym Nowogrodzie. Policja oświadczyła, że zatrzymano go, bo wzywał do udziału w zgromadzeniach publicznych odbywających się bez zgody władz.

- Nawalny został zatrzymany na klatce schodowej (...), gdy miał zamiar jechać do Niżnego Nowogrodu na mityng - poinformowała rzeczniczka polityka Kira Jarmysz. Zapewniła, że chodzi o wiec, na który zgodę wyraziły władze lokalne.

O swoim zatrzymaniu powiadomił również sam Nawalny na swoim koncie na Instagramie. - Wiozą mnie gdzieś w celu "złożenia wyjaśnień" - napisał. Później dodał, że przewieziono go na komisariat rejonu daniłowskiego w Moskwie.

Służby prasowe stołecznej policji oświadczyły, że Nawalny został zatrzymany "za wielokrotne wezwania do udziału w zgromadzeniach publicznych bez zgody władz". Źródło w policji cytowane przez agencję TASS oznajmiło, że w dziewięciu miastach Rosji władze lokalne wyraziły zgodę na mityngi zwoływane przez Nawalnego. - Mimo to wzywa on swoich zwolenników, by wychodzili na nieuzgodnione (z władzami) zgromadzenia - powiedziało to źródło.

Stołeczna policja oświadczyła ponadto, że wzywa obywateli, by "nie reagowali na prowokacje i powstrzymali się od udziału w akcjach odbywających się bez zezwolenia".

Koordynatorka sztabu Nawalnego w Niżnym Nowogrodzie Anna Judina zadeklarowała, że mityng, zaplanowany na godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce) odbędzie się zgodnie z planem. Judina powiedziała portalowi RBK, że rankiem w piątek służby zdemontowały scenę przygotowaną na wiec, a nauczyciele i wykładowcy namawiają młodzież, by nie przychodziła na spotkanie z Nawalnym.

Opozycjonista informował wcześniej, że wiec ma się odbyć na Placu Markina, na co władze miejskie wyraziły zgodę. Następnie - według opozycjonisty - wycofały tę zgodę, jednak Nawalny ogłosił, iż mimo to wiec się odbędzie.

Polityk, który w ostatnim czasie stał się główną twarzą rosyjskiej opozycji, od miesięcy jeździ po Rosji, otwierając w miastach w całym kraju swoje sztaby i spotykając się z ludźmi. Celem tych działań jest mobilizacja poparcia na rzecz udziału Nawalnego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i dopuszczenia go do kampanii wyborczej jako kandydata.

Jak informowali w ostatnich dniach współpracownicy Nawalnego, coraz częściej władze lokalne odmawiają zgody na przeprowadzenie wieców. Formalnie przeprowadzenie zgromadzenia publicznego wymaga jedynie zawiadomienia władz, przy czym mogą one odmówić zgody na zgłoszoną przez organizatorów lokalizację, ale mają obowiązek zaproponować wówczas inne miejsce.

Szef sztabu wyborczego Nawalnego Leonid Wołkow zapowiadał niedawno, że wykorzystane zostaną istniejące możliwości prawne - np. to, że władze powinny udzielić odpowiedzi w sprawie zgłoszonego wiecu w ciągu trzech dni, powinny odpowiedzieć na piśmie, a w przypadku odmowy zaproponować alternatywne miejsce. Współpracownicy Nawalnego uważają, że jeśli władze nie zastosowały się do przepisów, czyli udzieliły odpowiedzi zbyt późno, nie na piśmie a telefonicznie lub nie zaproponowały alternatywnego miejsca, to zgłoszone pierwotnie zgromadzenie i jego lokalizacja są legalne.

Nawalny ogłosił pod koniec zeszłego roku, że chce startować w wyborach prezydenckich w Rosji w marcu 2018 roku. Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej ocenia, że ze względu na ciążące na nim wyroki sądowe opozycjonista nie ma obecnie biernego prawa wyborczego.

PAP

Warto poczytać

 1. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 2. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 3. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 4. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 5. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 6. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 7. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 8. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook