Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne walki w Syrii

20.06.2013

W okolicach stolicy Syrii, Damaszku, już drugi dzień trwają ciężkie walki między powstańcami a bojownikami libańskiego Hezbollahu, którzy wspierają syryjski reżim. Według danych ONZ w konflikcie w Syrii zginęło już ponad 93 tys. ludzi.

Od środy oddziały rządowe prezydenta Baszara el-Asada wspierane przez Hezbollah usiłują odciąć drogi zaopatrzenia dla powstańców, biegnące na południe od stolicy. Według działaczy opozycyjnych gwałtownym starciom towarzyszył ostrzał artyleryjski południowych dzielnic Damaszku.

Według opozycji w środę w całym kraju zginęło 83 powstańców i cywilów, z czego 30 - w regionie Damaszku.

Walki toczą się m.in. wokół świętego dla szyitów miejscu kultu w mieście Sajda Zejnab pod Damaszkiem. Jest to część większej ofensywy sił rządowych, która ma celu odebranie powstańcom kontroli nad przedmieściami stolicy.

Syryjska Koalicja Narodowa, główna organizacja opozycyjna, ostrzega przed grożącą katastrofą humanitarną. Poinformowała również, że oddziały rządowe, członkowie Hezbollahu i szyiccy bojownicy z Iraku oblegają teren wokół Damaszku, co zagraża życiu kilkudziesięciu tysięcy cywilów uwięzionych na tym obszarze.

Prodemokratyczne wystąpienia w Syrii, które rozpoczęły się w marcu 2011 roku przerodziły się w rebelię zbrojną przeciw Asadowi, trwającą już ponad dwa lata. Według danych ONZ w konflikcie w Syrii zginęło ponad 93 tys. ludzi.

PAP, lz

[fot:PAP - EPA]

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 5. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 6. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 7. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook