Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne rewelacje Edwarda Snowdena

17.06.2013

Zdaniem dziennika "Guardian" brytyjska agencja wywiadu elektronicznego GCHQ włamywała się do kont mailowych zagranicznych dyplomatów i podsłuchiwała ich telefony podczas szczytu G20. Jednocześnie toczy się dyskusja ws. ekstradycji źródła informacji Edwarda Snowdena.

Materiał na ten temat "Guardian" opublikował w niedzielę wieczorem. Dziennik oparł się na dokumentach przekazanych jej przez Edwarda Snowdena, autora doniesień o inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA).

"Podczas spotkań G20 w kwietniu i wrześniu 2009 roku GCHQ korzystała z tego, co w jednym z dokumentów nazwane jest „przełomowymi możliwościami wywiadowczymi”, aby przechwycić przepływ informacji między goszczącymi delegacjami" - podaje "Guardian".

W szczególności, służby brytyjskie zorganizowały fikcyjne kafejki internetowe, z zainstalowanym programem do przechwytywania e-maili i haseł do poczty elektronicznej. Podczas spotkania ministrów finansów G20 we wrześniu 2009 r. 45 specjalistów wywiadu na bieżąco analizowało przez całą dobę, kto z delegatów do kogo dzwoni. Dokumenty cytowane przez "Guardiana" mówią też o próbach, jak się wydaje udanych, by naruszyć zabezpieczenia smartfonów BlackBerry, którymi posługiwali się delegaci.

GCHQ jako "możliwy cel" podczas wrześniowego spotkania G20 wymienia ministra finansów Turcji Mehmeta Sismeka. Dokument, na który powołuje się dziennik głosi, że celem jest "ustalenie stanowiska Turcji w sprawie porozumień zawartych na kwietniowym szczycie w Londynie" i zorientowanie się, czy Turcja "jest skłonna czy nie" współpracować z innymi krajami G20.

Ponadto, "Guardian" informuje, że amerykańska NSA próbowała podsłuchiwać zakodowane połączenia telefoniczne ówczesnego rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa i innych delegatów rosyjskich, wykonywane przez łącza satelitarne.

Inny dokument, na który powołuje się dziennik, mówi o systematycznych staraniach, których celem było przeniknięcie do komputerów przedstawicieli Republiki Południowej Afryki. Z dokumentu wynika, że służby uzyskały dostęp do sieci internetowej MSZ tego kraju i dotarły do instrukcji dla delegatów RPA na spotkania G20 i G8.

RPA należy do G20 i ma status obserwatora na spotkaniach G8. Zarówno Turcja, jak i RPA są sojusznikami W.Brytanii - podkreśla dziennik.

Z dokumentów, do których dotarł, "Guardian" wyciąga wniosek, że informacje zdobyte przez GCHQ były przekazywane przedstawicielom W.Brytanii na spotkaniach G20. To dawało Brytyjczykom przewagę negocjacyjną, której ich sojusznicy mogli nie być świadomi – zauważa gazeta.

Dziennik ocenia, że operacja GCHQ trwała od marca do września 2009, a więc przez co najmniej sześć miesięcy. Dokumenty sugerują, że była "w zasadzie zaaprobowana na wysokim szczeblu w rządzie" ówczesnego premiera Gordona Browna.

Gazeta podkreśla, że "zawsze krążyły plotki" o tego rodzaju aktywności szpiegowskiej na konferencjach międzynarodowych, ale rzadko udaje się zdobyć dowody na nią. Zdaniem "Guardiana", wraz z dokumentami pojawiają się "nowe pytania o granice inwigilacji prowadzonej przez GCHQ" i amerykańską NSA.

"Guardian" publikuje swoje doniesienia w przeddzień rozpoczęcia szczytu G8 w Irlandii Północnej. Wszystkie kraje G8 były reprezentowane na szczycie G20 w 2009 roku i delegaci zapewne będą chcieli dowiedzieć się od władz brytyjskich, "czy byli na celowniku w 2009 roku i czy praktyka ta powtórzy się w tym tygodniu" - zauważa "Guardian". Na początku czerwca "Guardian" podał, że GCHQ co najmniej od czerwca 2010 roku korzystała z materiałów uzyskiwanych w ramach amerykańskiego programu PRISM. Program ten zapewniał agentom NSA, a także FBI dostęp do tekstowych, dźwiękowych i wizualnych materiałów informacyjnych, które przepływały przez sieci największych amerykańskich firm branży internetowej, m.in. Microsoftu, Yahoo i Google. Po tych doniesieniach GCHQ poinformowała, że działa "w ramach prawa", a podejmowane przez nią działania są objęte "koniecznym i właściwym nadzorem".

Jednocześnie chiński dziennik "Global Times" wyraża w poniedziałek w wydaniu anglojęzycznym opinię, że Hongkong nie powinien wydać Stanom Zjednoczonym obywatela tego kraju Edwarda Snowdena, który ujawnił skalę inwigilacji, prowadzonej przez USA w internecie.

"Waszyngton musi zgrzytać zębami, ponieważ rewelacje Snowdena nieomal zniszczyły wizerunek USA jako obrońcy wolnego internetu" - pisze dziennik i dodaje, że nie ma wątpliwości, iż Stany Zjednoczone wystąpią o ekstradycję Snowdena, który swe informacje przekazał brytyjskiemu "Guardianowi" i przebywa w Hongkongu.

Zdaniem "Global Times" ekstradycja Snowdena "nie byłaby mądrą decyzją". Wydanie go Amerykanom "oznaczałoby utratę twarzy" dla władz Hongkongu, który ma status specjalnego regionu autonomicznego, a także dla chińskiego rządu centralnego.

"W odróżnieniu od zwykłych przestępców Snowden nikogo nie zranił. Jego „zbrodnia” polega na tym, że ujawnił łamanie praw obywatelskich przez rząd USA. Jego działania wsparły prawa człowieka, jak je definiuje Karta Narodów Zjednoczonych, i przyjęto je z podziwem na całym świecie" - napisał chiński dziennik.

"Snowden wierzy w demokrację i wolność Hongkongu. Ujawnienie przez niego informacji (o amerykańskiej inwigilacji elektronicznej) leży w globalnym interesie publicznym - podkreśla gazeta i wyraża opinię, że wydanie Snowdena Stanom Zjednoczonym byłoby "zdradzeniem jego zaufania" i rozczarowaniem, a "wizerunek Hongkongu zostałby na zawsze zbrukany".

"Global Times" pisze następnie, że "Chiny są na tyle wielkoduszne, że nie rozdmuchują tego incydentu, mając na uwadze stosunki chińsko-amerykańskie". Gazeta uważa, że rząd Chin "nie jest obowiązany pomagać Stanom Zjednoczonym w gaszeniu pożaru". Ostrzega też, że "konsekwencje ekstradycji Snowdena do USA byłyby bardziej dokuczliwe niż alternatywa, ponieważ lokalna reakcja (na ekstradycję) sprowadziłaby więcej kłopotów na Hongkong i Chiny kontynentalne". "Chiny powinny iść za głosem opinii publicznej i strzec swych interesów" - pisze na zakończenie "Global Times".

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]


Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook