Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejne eksplozje w Teksasie. Ktoś poluje na przedstawicieli mniejszości etnicznych?

13.03.2018
texas13032018
Kolejne eksplozje w Teksasie. Ktoś poluje na przedstawicieli mniejszości etnicznych?

W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do dwóch zamachów bombowych. Policja twierdzi, że oba są powiązane z wcześniejszym zamachem, który miał miejsce 2 marca. Nikt nie zna jednak tożsamości ani motywów sprawcy, choć spekulacji pojawia się mnóstwo.

Pierwsza eksplozja miała miejsce kwadrans przed siódmą rano. Siedemnastoletni chłopak – policja nie ujawniła na razie jego tożsamości – znalazł na werandzie małą paczkę. Przyniósł ją do kuchni i próbował otworzyć. Eksplozja zabiła go na miejscu i poważnie raniła czterdziestoletnią kobietę, najprawdopodobniej jego matkę. Kobieta trafiła do szpitala w stanie ciężkim i obecnie walczy o życie. Wkrótce potem policja znalazła w pobliżu miejsca zbrodni kolejną paczkę. Ewakuowano okolicznych mieszkańców i i dziennikarzy, a samą paczkę zabezpieczyli saperzy.

W chwili pisania tego artykułu nie wiadomo czy w niej też była bomba. Druga eksplozja miała miejsce tuż przed południem, a ofiarą była 70-letnia kobieta. Sytuacja wyglądała bardzo podobnie – kobieta również znalazła tajemniczą paczkę na swojej werandzie, która eksplodowała przy próbie otwarcia. W stanie krytycznym przewieziono ją do szpitala. Hospitalizowano również drugą kobietę, która mieszkała w tym samym domu, ale medycy twierdzą, że nie została ranna w eksplozji.

Policja od razu ogłosiła, że wczorajsze eksplozje zdają się być połączone z bardzo podobnym zamachem, który miał miejsce 2 marca. Wtedy paczkę otworzył 39-letni mężczyzna – i zginął na miejscu. Sposób przeprowadzenia tego zamachu był identyczny, a nieoficjalnie wiadomo, że także konstrukcja bomby była bardzo podobna. Więcej będzie wiadomo gdy ATF zakończy badanie resztek ładunków.

Policja wydała oświadczenie w którym poprosiła spanikowanych mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie wszelkich podejrzanych pakunków jakie mogą znaleźć. Mieszkańcy Austin posłuchali – już w poniedziałek policja otrzymała 82 zgłoszenia. Niektórzy zgłaszali nawet paczki których się spodziewali. Greg Abbot, gubernator stanu Teksas, obiecał nagrodę w wysokości 15 tysięcy dolarów za wszelkie informacje, które mogą prowadzić do złapania sprawcy.

Rasizm potencjalnym motywem

Nie wiadomo jakie były motywy sprawcy lub sprawców ataku. Najpopularniejsza teoria głosi, że był nią rasizm. Wszystkie ofiary były bowiem członkami mniejszości etnicznych – trzy pierwsze były czarnoskóre, a ostatnia latynoską. Policja nie wyklucza, że tak mogło być naprawdę, ale nie chce wydawać żadnych sądów do momentu znalezienia jakichkolwiek poszlak. Inna teoria głosi, że eksplozje miały związek z działalnością karteli narkotykowych. Sprawa jest na razie traktowana jako zwykłe zabójstwo.

Sprawa jest o tyle poważniejsza, że w Austin trwa właśnie SXSW – największy festiwal filmowy i muzyczny w południowych stanach. Oznacza to, że w mieście znajduje się właśnie niemal 170 tysięcy turystów, z których każdy może stać się kolejną ofiarą. Festiwal zwiększył ochronę w 2014 roku, kiedy to pijany kierowca staranował tłum zabijając cztery osoby. Pomimo tego organizatorzy i policja martwią się o bezpieczeństwo uczestników.


Warto poczytać

 1. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 2. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 3. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 4. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 5. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 6. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 7. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook