Jedynie prawda jest ciekawa


Kim jest człowiek, który ratuje chłopców uwięzionych w jaskini w Tajlandii?

10.07.2018
nurek10072018
Kim jest człowiek, który ratuje chłopców uwięzionych w jaskini w Tajlandii?

Jest jedną z najważniejszych osób biorących udział w akcji ratunkowej w jaskini w Chiang Rai. Mowa o Richardzie Harrisie, australijskim anestezjologu z Australii, który znajduje się w światowej czołówce nurków jaskiniowych.

Po ekstremalnie niebezpiecznym nurkowaniu Harrisowi udało się dotrzeć do uwięzionych w jaskini chłopców. Dzięki temu chłopcy mogli zostać przez niego zbadani i przygotowani do ewakuacji.

Jak opowiada organizator imprez nurkowych David Strike w portalu "misyjnie.pl", anestezjolog ma wszelkie potrzebne predyspozycje do tej misji ratunkowej.

Nurkuje od ponad 30 lat i chętnie wykorzystuje nowinki techniczne w nurkowaniu, aby lepiej odkrywać i fotografować jaskinie w Australii i za granicą – powiedział Strike. - W ciągu ostatnich kilku lat brał udział w eksploracjach jaskiniowych w Australii, Chinach, na Wyspie Bożego Narodzenia i w Nowej Zelandii, jest także ekspertem w zakresie bezpiecznego nurkowania oraz badania wypadków nurkowych. Niezależnie od doświadczeń związanych z eksploracją jaskiń, jako anestezjolog, który zajmuje się również leczeniem odwykowym, jest osobą zdolną do spokojnej oceny każdej sytuacji, a następnie do podjęcia właściwego działania – dodał.

Właśnie dzięki temu, że Harris jest nie tylko świetnym nurkiem ale także doskonałym lekarzem jego pomoc była kluczowa przy akcji ratowniczej. Na wezwanie od brytyjskiej grupy ratowniczej odpowiedział natychmiast i ryzykując swoim bezpieczeństwem zdecydował się pomóc w akcji. 

Pete Wolf, dyrektor krajowy Stowarzyszenia Divers Cave w Australii, mówi, że warunki, w których pracują nurkowie są ekstremalne. - Zerowa widoczność, wyjątkowo silny przepływ i liczne ograniczenia, przeciski oraz zbiorniki do przepłynięcia – z tym wszystkim muszą poradzić sobie ratownicy oraz chłopcy

- Liczymy że wszystko dobrze się skończy dla uwięzionych dzieci, ich rodzin i międzynarodowego zespołu zaangażowanego w akcję ratunkową. Chcielibyśmy podziękować wielu jego członkom, którzy służyli radą i zgłosili się na ochotnika do pomocy – dodał Pete Wolf.

Od niedzieli ratownikom udało się już wydostać na powierzchnię jedenastu chłopców. Według informacji podanych przez przedstawicieli tajlandzkiego ministerstwa zdrowia ich stan fizyczny oraz psychiczny jest dobry; ze względu na oznaki infekcji chłopcy poddani są kwarantannie, a u dwóch podejrzewa się zapalenie płuc, jednak już podawane im są antybiotyki. Przez tydzień pozostaną jeszcze w szpitalu na obserwacji.

rh/misyjnie.pl/pap

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook