Jedynie prawda jest ciekawa


Kim Han Sol odmieni los Korei?

19.10.2012

Kim Han Sol, bratanek przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, w wywiadzie dla fińskiej telewizji nazywa wuja dyktatorem i przyznaje, że marzy o zjednoczeniu obu państw koreańskich oraz polepszeniu życia Koreańczyków z Północy.

Wywiad dla telewizji Yle przeprowadzono w Bośni, gdzie Kim Han Sol uczy się w college'u. Rozmawiała z nim była minister obrony Finlandii i była specjalna przedstawicielka ONZ na terenie Bośni i Hercegowiny Elisabeth Rehn. Rozmowa została wyemitowana 15 września, a następnie znalazła się na portalu YouTube. Media zachodnie poinformowały o niej w piątek.

Nie wiadomo, dlaczego Kim Han Sol, który rzadko udziela wywiadów, zgodził się na tę rozmowę.

"Zawsze marzyłem, że pewnego dnia wrócę (do Korei Płn.) i sprawię, że życie stanie się dla mieszkańców lepsze i łatwiejsze" - powiedział po angielsku ubrany w zachodnim stylu Kim Han Sol.  

17-latek, który wychowywał się w Chinach, podkreślił, że jego marzeniem jest zjednoczenie Korei, i zaznaczył, że ma przyjaciół w obu państwach koreańskich.

Jak twierdzi, nigdy nie spotkał swego dziadka, zmarłego w 2011 roku przywódcy Korei Północy Kim Dzong Ila, ani jego syna Kim Dzong Una, który zastąpił go u władzy.

Kim Han Sol podkreślił, że nie wie, jak doszło do tego, że jego wuj "został dyktatorem" i dlaczego to właśnie on, najmłodszy syn Kim Dzong Ila, został namaszczony na przyszłego szefa państwa. "To sprawa, którą rozstrzygnęli między sobą dziadek i wuj" - powiedział.

Ojcem Kim Han Sola jest Kim Dzong Nam, najstarszy syn Kim Dzong Ila. To on był typowany na przyszłego przywódcę Korei Północnej, jednak najprawdopodobniej popadł w niełaskę u ojca, gdy w 2001 roku został przyłapany na próbie nielegalnego wyjazdu do Japonii. Powiedział wtedy, że chciał odwiedzić tokijski Disneyland.

W wywiadzie dla japońskiej telewizji Asahi w 2011 roku Kim Dzong Nam sprzeciwił się "dynastycznej sukcesji". Jego syn podkreślił, że ojciec "zdecydowanie nie jest zainteresowany polityką".

Pytany o plany na przyszłość, Kim Han Sol odparł, że chce iść na studia wyższe, a potem pracować jako wolontariusz, by "przyczyniać się do pokoju na świecie", a szczególnie w swym kraju.

PAP/kop
[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook