Jedynie prawda jest ciekawa


Kim był człowiek, który zestrzelił senatora McCaina?

27.08.2018
1270mccain
Kim był człowiek, który zestrzelił senatora McCaina?

Zmarły niedawno senator John McCain przez całe swoje życie uchodził za przyjaciela Polski i orędownika ostrego kursu wobec Rosji. Jednak mało kto wie, że jego postawa wynikała nie tylko z pobudek politycznych, ale też osobistych. Jako pilot zestrzelony podczas wojny w Wietnamie spędził długie lata w niewoli, gdzie doświadczył brutalnych tortur ze strony komunistów. Za jego nieszczęście pośrednio odpowiada sowiecki żołnierz obrony przeciwlotniczej Jurij Truszeczkin, który zestrzelił jego samolot.

Jurij Truszczeczkin zestrzelił amerykańskiego pilota, a później senatora i kandydata na prezydenta w 1967 za pomocą wyrzutni rakiet ZRK Dwina nad Hanoi. McCain z sukcesem katapultował się z zestrzelonego samolotu, ale po wylądowaniu dostał się w ręce komunistów. Do USA wrócił dopiero w 1973 roku. A jak potoczyły się losy żołnierza, który go zestrzelił?

Po wojnie w Wietnamie, awansował na stopień oficerski. Po kilku latach przeszedł na emeryturę zamieszkał w Rydze. Jako Rosjanin po upadku Związku Sowieckiego postanowił przeprowadzić się z Łotwy do Rosji. Zamieszkał w Petersburgu. Jednak jako nowa-stara ojczyzna nie okazała się dla niego łaskawa. Mimo że był emerytowanym oficerem miał niewielką emeryturę i przez wiele lat nie mógł doprosić się nawet o mieszkanie. Jak wspomina jego żona, tułali się po rodzinie i znajomych. Dopiero po latach tułaczki żołnierz otrzymał pokój w komunałce (mieszkanie wielorodzinne), jednak nawet nie jako emerytowany oficer a… bezdomny repatriant.

- Za służbę w naszej armii nie otrzymałem niczego – wyznał rozgoryczony Truszeczkin w jednym z wywiadów.

Głośno zrobiło się o nim, po tym, jak McCain został kandydatem na prezydenta USA. Media przypomniały sobie o lokalnym bohaterze, który „utarł nosa Jankesowi, który być może zostanie prezydentem”.  Jednak historia Truszeczkina nie nadawała się na pierwsze strony rosyjskich gazet, więc szybko ją wyciszono. Sam oficer umarł  na raka zaledwie kilka miesięcy po wyborczej porażce McCaina. 

pf/ fot. PAP/EPA/ASTRID RIECKEN


Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook