Jedynie prawda jest ciekawa


Kierowca senator okazał się chińskim szpiegiem

05.08.2018
1270chinskiszpion
Kierowca senator okazał się chińskim szpiegiem

Portal Politico.com opublikował pod koniec lipca duży artykuł o szpiegostwie na zachodnim wybrzeżu USA. Jego autor, Zach Dorfman, napisał w nim, że chiński wywiad dokonał rekrutacji członka sztabu demokratycznej senator Diane Feinstein. Dziś znamy już więcej szczegółów tej bulwersującej sprawy.

Po tym, gdy o temacie, któremu Politico poświęciło zaledwie jedno zdanie, zrobiło się głośno, inni dziennikarze zaczęli przyglądać się bliżej rzekomemu chińskiemu szpiegowi. San Frnacisco Chronicle udało się w końcu ustalić, że rzekomy chiński szpieg był zatrudniany przez senator Feinstein jako osobisty kierowca, który woził ją gdy wracała do San Francisco z Waszyngtonu. Dodatkowo pracował w jej biurze oraz służył jako łącznik w kontaktach z lokalną populacją Azjatów. Ich współpraca trwała ok. 20 lat.

Źródło SF Chronicle twierdzi, że pracownik Feinstein został zwerbowany przez chiński wywiad lata temu, kiedy poleciał do Azji spotkać się z rodziną. Skontaktowała się z nim wtedy osoba związana z chińskim Ministerstwem Bezpieczeństwa Narodowego pod które podlega wywiad cywilny, w tym zagraniczny. Według tego źródła pracownik MBN utrzymywał kontakty z kierowcą Feinstein podczas jego kolejnych wizyt w Azji, a on sam nie wiedział, że jest rekrutowany przez chiński wywiad – był przekonany, że te kontakty są wyłącznie towarzyskie.

Szpiedzy w Złotym Stanie.

Kalifornia jest bardzo istotnym punktem na szpiegowskiej mapie USA. Jednym z głównych powodów jest fakt, że znajduje się tam Krzemowa Dolina – światowe centrum nowoczesnych technologii i bardzo ważny cel szpiegostwa przemysłowego. Dodatkowo ochrona kontrwywiadowcza jest tam znacznie słabsza niż na wschodnim wybrzeżu, gdzie obecność szpiegów jest czymś zrozumiałym i naturalnym.

Feinstein była łakomym kąskiem dla każdego wywiadu na świecie. Nie tylko dlatego, że kalifornijska senator jest jedną z najważniejszych postaci Partii Demokratycznej. Feinstein jest bowiem również członkiem potężnej senackiej Komisji Wywiadu, a w latach 2009-2015 była nawet jego przewodniczącą. Dzięki temu miała dostęp do wszystkich tajnych informacji i prowadzonych przez amerykański wywiad informacji.

Pięć lat temu FBI dowiedziało się, że jej kierowca może być chińskim szpiegiem. Agenci byli przekonani, że podczas wizyt w konsulacie ChRL – gdzie bywał oficjalnie w imieniu Feinstein – przekazywał im informacje wywiadowcze. Agenci FBI poinformowali o swoich podejrzeniach Feinstein, a senator w odpowiedzi zwolniła swojego kierowcę. Nigdy jednak nie podjęto wobec niego żadnych oficjalnych działań. Być może agentom FBI nie udało się znaleźć odpowiednio mocnych dowodów aby postawić go przed sądem – ale równie prawdopodobne wydaje się to, że chiński szpieg uniknął odpowiedzialności gdyż ujawnienie jego działalności wywołałoby skandal, który zaszkodziłby potężnej polityk. A jej silne związki z amerykańskim wywiadem mogły spowodować, że cała sprawa została zamieciona pod dywan i wyszła na jaw przypadkiem dopiero teraz.

Nawet teraz nie wiadomo wiele więcej. Biuro Feinstein i FBI odmawiają jakichkolwiek komentarzy i dalsze losy jej kierowcy oraz jego tożsamość pozostają nieznane. Możliwe więc, że nadal prowadzi w Kalifornii działalność szpiegowską na rzecz ChRL. Wielu komentatorów zwraca również uwagę na fakt, że amerykańskie media, gotowe rzucić się na jakikolwiek temat o rzekomej współpracy ludzi Trumpa z rosyjskim wywiadem, zupełnie nie zainteresowały się prawdziwym skandalem, którego obiektem jest jedna z gwiazd amerykańskiej lewicy.
Wiktor Młynarz  


Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 6. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 7. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 8. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook