Jedynie prawda jest ciekawa


KE: Wielka Brytania musi zdecydować sama

23.01.2013

Komisja Europejska oceniła, że przemówienie premiera Davida Camerona to ważny wkład w debatę Wielkiej Brytanii o jej miejscu w UE. Członkostwo tego kraju w UE leży w interesie wszystkich, ale musi tego chcieć sama Wielka Brytania - ocenia KE.

"To jest ważny wkład w debatę demokratyczną na temat Europy w Wielkiej Brytanii. Do rządu brytyjskiego, a także narodu brytyjskiego należy określenie tego, jakie podejście do miejsca Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej uważają za najlepsze" - skomentowała przemówienie Camerona rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

Podkreśliła, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła "jednoznaczne oświadczenie premiera, że chce, by Wielka Brytania została w UE". "UE jest unią opartą na demokratycznej woli jej krajów członkowskich (...). Jeśli Wielka Brytania chce pozostać w UE, to w interesie Europy i w interesie samej Wielkiej Brytanii jest, by pozostała ona aktywnym członkiem w centrum UE" - zapewniała rzeczniczka.

Dodała, że Wielka Brytania wnosi wiele korzyści w europejską integracją i pozytywnie kształtuje unijną politykę m.in. w zakresie pogłębiania rynku wewnętrznego, polityki klimatycznej i handlowej. "Miejmy nadzieję, że po dzisiejszym przemówieniu wewnętrzna debata skupi się na meritum obecnych stosunków i pozwoli na opartą na faktach ocenę tego, jak członkostwo w UE wpływa na zdolność Wielkiej Brytanii do podejmowania wyzwań światowych" - zaznaczyła Ahrenkilde Hansen.

Cameron w długo oczekiwanym przemówieniu na temat przyszłego statusu swego kraju w UE oświadczył w
środę, że coraz ściślejsza unia, do której zmierza Europa nie jest celem Wielkiej Brytanii. Dodał, że jego rząd będzie dążył do renegocjacji stosunków W.Brytanii z UE, a wynik przedstawi wyborcom do aprobaty w referendum przed końcem 2017 r.

Rzeczniczka KE, pytana o to, czy w świetle traktatu UE więzi Wielkiej Brytanii z UE mogą być poluzowane, odparła, że możliwe są zmiany unijnych traktatów. Przypomniała też, że już dzisiaj niektóre kraje UE mają tzw. klauzule opt-outy, czyli umożliwiające krajom członkowskich wykluczenie z pewnych postanowień traktatu UE. Wielka Brytania ma taką klauzulę opt-out m.in. w przyjmowaniu euro. Z kolei w kwestii ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rzeczniczka przyznała, że artykuł 50 Traktatu z Lizbony mówi ogólnie o takiej możliwości, ale że nie ma określonej procedury wyjścia i że "dzisiaj nie ma takiego pytania".

Odnosząc się do ewentualnego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie członkostwa w UE, zaznaczyła, że "wszyscy premierzy wszystkich państw członkowskich mają swobodę zadawania pytań".

Rzeczniczka odmówiła dalszych komentarzy na temat wybranych elementów przemówienia, takich jak krytyka KE w sprawie kontroli wydatków i czas pracy lekarzy. Zapewniła jedynie, że KE zwiększa wydajność pracy i w nadchodzących latach będzie redukować personel.

Cameron w swoim przemówieniu jako przykład niepotrzebnej harmonizacji przepisów w UE podał określanie czasu pracy lekarzy w brytyjskich szpitalach. Jak mówił, takie przepisy nie muszą być ustalane w Brukseli, bo nie jest to konieczne z punktu widzenia jednolitego rynku UE.

ansa/ PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook