Jedynie prawda jest ciekawa


Kazachstan bez standardów demokratycznych

21.03.2016

Podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych Kazachstan nie wypełnił swych własnych zobowiązań dotyczących przeprowadzenia demokratycznych wyborów - poinformowała w poniedziałek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

"To oczywiste, że Kazachstan wciąż ma długą drogę, ażeby wypełnić swe zobowiązania wyborcze, aczkolwiek odnotowano pewien postęp" - powiedziała dziennikarzom specjalna koordynatorka ds. obserwacji wyborów w tym środkowoazjatyckim kraju Marietta Tidei. 

"Partia rządząca miała ewidentna przewagę nad innymi ugrupowaniami w tych wyborach. Podczas gdy partie mogły swobodnie prowadzić kampanię, to prawdziwy wybór polityczny pozostaje niewystarczający" - wskazała. Inna grupa obserwatorów zamieściła w internecie film pokazujący mężczyznę wrzucającego kilka głosów do urny w jednym z lokali wyborczych w Ałma Acie. Według ogłoszonych w poniedziałek wstępnych oficjalnych wyników przedterminowych wyborów do niższej izby kazachskiego parlamentu, Mażylisu, partia Nur Otan (Promień Światła Ojczyzny) prezydenta Nursułtana Nazarbajewa zdobyła przytłaczającą większość 82 proc. głosów. 

Dwie prorządowe partie, które mają swą reprezentację w dotychczasowym parlamencie, znów wejdą do Mażylisu; są to Demokratyczna Partia Kazachstanu "Ak Żoł" i Komunistyczna Ludowa Partia Kazachstanu (KLPK). Przekroczyły one w głosowaniu 7 proc., ile wynosi w Kazachstanie próg wyborczy. Trzy inne ugrupowania nie przekroczyły 7 proc. Wstępne wyniki są prawie identyczne z sondażami exit polls. Wynik wyborów w kraju, w którym - według zachodnich standardów - nigdy nie odbyły się naprawdę wolne i uczciwe wybory, nie jest zaskoczeniem. 

Krajem rządzi żelazną ręką Nazarabajew, który w 1989 roku został pierwszym sekretarzem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kazachstanu, i już wtedy stał się de facto przywódcą kraju, a po rozpadzie ZSRR w 1991 r. został wybrany na prezydenta. 75-letni obecnie Nazarbajew pogratulował swej partii zwycięstwa, witany przez rzesze młodych Kazachów ubranych w niebiesko-żółte barwy Nur Otan i wykrzykujących: "Nursułtan! Nur Otan!". "To wielkie osiągnięcie naszej demokracji" - mówił prezydent w Astanie. Komisja wyborcza poinformowała, że frekwencja wynosiła 77,1 proc.

kk/PAP

[fot.PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 2. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 3. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 4. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 5. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 6. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 7. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook