Jedynie prawda jest ciekawa


Katastrofa humanitarna w Syrii. Brakuje żywności i leków

27.10.2017
Syria27102017
Katastrofa humanitarna w Syrii. Brakuje żywności i leków

Sytuacja humanitarna w oblężonych przez syryjskie siły rządowe wschodnich przedmieściach stolicy Syrii Damaszku jest skandaliczna - ocenił w piątek Wysoki Komisarz NZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein.

Zażądał, by strony konfliktu umożliwiły dostarczenie żywność i leków co najmniej 350 tys. uwięzionym mieszkańcom tych terenów.

- Szokujące zdjęcia najprawdopodobniej poważnie niedożywionych dzieci, które w ostatnich dniach ujrzały światło dzienne, są przerażającą oznaką trudnego położenia ludzi we Wschodniej Gucie; ludzie ci stoją teraz w obliczu nadzwyczajnej sytuacji humanitarnej - powiedział Zeid Ra'ad Al-Hussein.

- Przypominam wszystkim stronom konfliktu, że rozmyślne głodzenie cywilów, stosowane jako metoda działań wojennych, oznacza oczywiste naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i może być równoznaczne ze zbrodnią przeciwko ludzkości czy zbrodnia wojenną - podkreślił.

Zaciskające się oblężenie w enklawie rebeliantów zepchnęło ludzi na skaj głodu - powiedzieli agencji Reutera mieszkańcy i pracownicy organizacji pomocowych.

Biuro UNHCHR dysponuje listą kilkuset osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej i muszą być ewakuowani, ale syryjski rząd podobno - jak pisze Reuters - obłożył poważnymi restrykcjami takie ewakuacje, prowadząc do śmierci kilku cywilów.

Ostatni oenzetowski konwój z pomocą dla 25 tys. ludzi dotarł do oblężonych obszarów 23 września.

Ceny żywności podskoczyły, od kiedy w maju siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada przejęły kontrolę nad kilkoma dzielnicami Damaszku i zniszczyły tunele, które były wykorzystywane do szmuglowania towarów do oblężonych miejsc.

Wcześniej w październiku syryjskie siły zbliżyły się do głównego punktu kontrolnego Wschodniej Guty i władze nałożyły wysokie podatki na handlarzy.

Opanowana przez rebeliantów Wschodnia Guta, położona na północny wschód od Damaszku, jest jednym z kilku obszarów wokół syryjskiej stolicy, które są oblężone i odcięte od świata przez siły rządowe.

PAP 
Fot: EPA/MOHAMMED BADRA


Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook