Jedynie prawda jest ciekawa


Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

22.09.2017

Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

Według działającej na rzecz niepodległości grupy, w proteście bierze udział 2,5 tys. osób. Piątkowa demonstracja jest kontynuacją protestu, który odbywał się w czwartek pod Sądem Najwyższym Katalonii w Barcelonie, gdzie zgromadziło się ok. 20 tys. ludzi. Wielu manifestantów pozostało przed gmachem sądu na całą noc. Rozstawiono namioty, między latarniami rozwieszono hamaki. Działacze wzywają, by demonstracje trwały, dopóki urzędnicy nie zostaną wypuszczeni.

Protestujący domagają się m.in. uwolnienia pozostających w aresztach pięciu spośród dwunastu czołowych katalońskich polityków zatrzymanych w środę przez Gwardię Cywilną; są to członkowie najwyższych władz regionalnych, którzy kierowali przygotowaniami do referendum niepodległościowego, zaplanowanego na 1 października.

Rząd Hiszpanii uznaje plebiscyt za nielegalny; Trybunał Konstytucyjny w Madrycie przed dwoma tygodniami zawiesił referendum, uznając je za niezgodne z ustawą zasadniczą.

W środę władze centralne przeprowadziły wielką operację policyjną w Katalonii, rekwirując m.in. urny, 10 mln kart do głosowania oraz druki zaświadczeń dla 45 tys. członków komisji wyborczych, a także przejęły bezpośrednią kontrolę nad finansami autonomicznej administracji katalońskiej.

Hiszpański premier Mariano Rajoy wystąpił w czwartek z apelem telewizyjnym do katalońskich władz regionalnych i wyborców, mówiąc, że "referendum nie może się odbyć, nigdy nie było legalne i zgodnie z prawem jest niemożliwe" do przeprowadzenia.

Mimo tych działań, przemawiając do uczestników czwartkowych demonstracji, wicepremier Katalonii Oriol Junqueras oświadczył, że referendum odbędzie się.

PAP

Warto poczytać

 1. 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook