Jedynie prawda jest ciekawa


Kardynał Marx krytykuje plan wieszania krzyży w urzędach w Bawarii

01.05.2018
germany01042018
Kardynał Marx krytykuje plan wieszania krzyży w urzędach w Bawarii

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx skrytykował decyzję partii CSU o wieszaniu krzyży w urzędach w Bawarii, oceniając, że prowadzi to do podziałów i wykorzystywania tego symbolu w celach politycznych.

Za swoją wypowiedź hierarcha spotkał się z zarzutami ze strony polityków CSU - pisze we wtorek agencja dpa.

"Wypowiedzi kardynała Marxa bardzo zadziwiają. Jeszcze trzy lata temu apelował publicznie o pozostawienie krzyży w szkołach i salach sądowych" - powiedziała wiceprzewodnicząca ugrupowania i federalna minister ds. cyfryzacji Dorothee Baer na łamach dziennika "Handelsblatt".

 Jak dodała, nikt nie może zaprzeczyć, że "naszą ojczyznę ukształtowały wartości judeochrześcijańskie".

"To zadziwiające, że kardynał przestał popierać krzyż" - powiedział "Handelsblattowi" należący do zarządu CSU Hans Michelbach, a były minister kultury w bawarskim rządzie Ludwig Spaenle krytykom decyzji o wieszaniu krzyży w urzędach zarzucił "celowo opaczne rozumienie" stojących za nią intencji.

 W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung" kardynał Marx, który jako arcybiskup Monachium i Fryzyngi stoi na czele także bawarskiego episkopatu, powiedział, że decyzja rządzącej w Bawarii CSU w sprawie krzyży doprowadziła do "podziałów, niepokoju, wrogości".

 "Państwo nie może definiować znaku krzyża. (...) Żadna partia, żadne państwo, nawet ja jako kardynał, nikt nie może tak po prostu ustalać, co jest chrześcijańskie. To wyznacza Ten, który umarł na krzyżu" - powiedział. Jak dodał, "gdy krzyż postrzegany jest tylko jako symbol kulturowy, to znaczy, że się go nie zrozumiało. Wtedy krzyż jest wywłaszczany w imieniu państwa".

24 kwietnia rząd Bawarii wydał rozporządzenie, według którego we wszystkich podległych mu urzędach będą przy wejściach wisieć krzyże. Bawarski premier Markus Soeder z CSU zaznaczył, że krzyże nie mają być w tym przypadku symbolem chrześcijaństwa, lecz "wyznaniem tożsamości i dziedzictwa kulturowego" Bawarii. Dlatego nie będą znakami religijnymi, naruszającymi nakaz neutralności światopoglądowej - dodał.

 Nowe rozporządzenie dotyczy wyłącznie placówek administracji krajowej, gdyż rząd Bawarii nie ma żadnych uprawnień w odniesieniu do działających na jej terytorium agend federalnych i samorządowych. Do tej pory wieszanie krzyży było obowiązkowe tylko w klasach w szkołach i w salach sądowych, ale znajdują się one także w niektórych bawarskich urzędach na mocy ich własnych decyzji.

 Z opublikowanego w weekend sondażu dla "Bild am Sonntag" wynika, że 64 proc. Niemców sprzeciwia się wieszaniu krzyży w urzędach państwowych. Nie chce ich tam 48 proc. katolików i 62 proc. protestantów. 

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook