Jedynie prawda jest ciekawa


Kanclerz Austrii podczas wizyty został okrzyknięty przez Niemców „niemowlakiem Hitlera”

25.08.2018
kurz-25082018
Kanclerz Austrii podczas wizyty został okrzyknięty przez Niemców „niemowlakiem Hitlera”

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz kilka dni temu złożył wizytę w Niemczech. Nie spotkał się tam jednak z ciepłym powitaniem ze strony niemieckiej lewicy, która wobec niego używała określenia „Baby Hitler”.

Incydent miał miejsce w Erfurcie położonym w Turyngii. Kurz przybył tam na coroczny zjazd CDU. Oprócz zwolenników austriackiego polityka pojawili się także nie darzący go sympatią protestujący, złożeni ze stowarzyszeń młodzieżowych Zielonych, Lewicy oraz SPD. Mieli oni używać w stosunku do kanclerza Austrii określeń „Baby Hitler”.

-Sebastian Kurz został słusznie oznaczony jako „Baby Hitler” przez „Titanica” (red. niemiecki magazyn satyryczny) poprzez prowadzenie swojej mizantropijnej, rasistowskiej polityki – mówił jeden z protestujących.

Określenie „Baby Hitler” jako pierwszy użył właśnie magazyn satyryczny „Titanic”, kiedy w maju bieżącego roku opublikowało artykuł ze zdjęciem Kurza i celownikiem ustawionym w okolice jego serca, które podpisano „Zabić niemowlę Hitlera”. Austriackie władze złożyły już skargę prawną do sądu w tej sprawie.

Protesty nie przeszkodziły kanclerzowi Austrii w odbyciu spotkania. Jego rzecznik oznajmił, iż na sali w której odbywało się spotkanie było ok. 3 tyś ludzi, podczas gdy na protestach miała się zebrać garstka ludzi. Kurz wypowiedział się na temat prowadzonej przez Austrię prezydentury w UE oraz odniósł się porównywania go z nazistami.

-Uważam, że wszelkie porównania z narodowym socjalizmem, bez względu na to, kogo się tu porównuje, są automatycznie dokonywane przez nas samych – powiedział Kurz, który wystąpił wspólnie z Turyńskim szefem CDU Mikiem Mohringerem. Kanclerz podkreślił także, że dopóki demonstracje są prowadzone pokojowe, dopóty przysługuje im wolność wypowiedzi.

JD/ krone.at

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook